Hüseyin Ferhad

Hüseyin Ferhad
PAYLAŞ
Hakkında

Hüseyin Ferhad 25 Aralık l954’te Hassa’da doğdu. İlk ve ortaokulu Hassa’da okudu. 1972’de Mersin İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Urfa’da iki yıl sınıf öğretmenliği yaptı. 1979’da Gazi Eğitim Enstitüsü Matematik Bölümü’nü bitirdi. Film-Radyo-Televizyon ile Eğitim Merkezi’nde radyo program yazarı ve yönetici olarak çalıştı. 1991’de Adana’ya göçtü. Ticaretle uğraştı, matematik öğretmenliği yaptı. 2014’te İstanbul’a, sonra İzmir’e taşındı. Dicle Hameş’in babası.

İlk şiirleri 1978’de “Sanat Emeği”nde çıktı. “Bunu Somut”, “Türk Dili”, “Varlık”, “Bilim ve Sanat”, “Yarın”, “Yazko Edebiyat”, “Broy”, “Adam Sanat”, “Yeni Biçem”, “Edebiyat ve Eleştiri”, “kitap-lık”, “Yasakmeyve”, “Yom Sanat”, “Kaşgar”, “Sözcükler”, “CazKedisi” gibi dergilerde yayımlanan şiirleri, şiir üzerine yazıları izledi. Bazı şiirleri İngilizce, Fransızca, Hollandaca, Almanca, Bulgarca, Kürtçe, Arapça ve Farsçaya çevrildi.

Ödülleri: 1984 Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülü, 1994 Yunus Nadi Şiir Ödülü, 2001 Altın Portakal Şiir Ödülü, 2009 Hüseyin Gazi Vakfı Şiir Hizmet Ödülü, 2018 Altın Defne Edebiyat Ödülü.