Feridun Oral

Feridun Oral
PAYLAŞ
Hakkında

Feridun Oral (1961) Marmara Üniversitesi Gu¨zel Sanatlar Faku¨ltesi’nden 1985’te mezun oldu. Yurtiçinde ve yurtdışında birçok sergi, bienal ve yarışmaya katıldı. İtalya’da her yıl du¨zenlenen Bologna Çocuk kitapları Fuarı’ndaki “İllu¨stratörler Sergisi”nde 86, 92, 93, 95 yıllarında çalışmaları sergilenen sanatçının bu çalışmaları aynı zamanda fuar kataloğuna da alındı. 1991 yılında İtalya, Padova’da “Du¨nya Pinokyo Resimlemeleri Sergisi”ne davet edilen sanatçının çalışmaları sergi kataloğuna alındı.

Böğu¨rtlen Cini ve Sarı Gaga adlı kitabıyla, Japonya’da UNESCO Noma-Concours tarafından 1992 yılında du¨zenlenen bienalde “Runner Up” listesine alındı. Kitap Kagyusha Yayınevi tarafından Japonca basıldı ve Nagasaki’deki bir okulda yardımcı ders kitabı olarak okutuldu. 2001 yılında yine Japonya’da du¨zenlenen “Avrupalı İllu¨stratörler” bienalinde Du¨ş Kedileri adlı çalışmasıyla Onur Ödu¨lu¨’ne layık göru¨ldu¨. İlk baskısı 2008 yılında yayımlanan Kırmızı Elma adlı kitabı aynı yıl IBBY Tu¨rkiye tarafından “Yılın En İyi Resimli Çocuk Kitabı” seçildi. İngilizce, Almanca, Fransızca, Felemenkçe, İspanyolca, Katalanca, Korece, Japonca, İsveççe, Estonca, Makedonca ve Bulgarca dillerinde basıldı. İngilizce basımı yapan WingedChariot Yayınevi tarafından ipad/ipod ortamına aktarılan kitap, böylelikle du¨nyada internet ortamında yayım­lanan ilk Tu¨rkçe çocuk kitabı oldu. Pirinç Lapası ve Ku¨çu¨k Ejderha adlı kitabı, IBBY Tu¨rkiye tarafından “Yılın En İyi Resimli Çocuk Kitabı” (2012); Kırmızı Kanatlı Baykuş kitabı Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) tarafından “Yılın En İyi Resimli Öyku¨Kitabı” (2012) seçildi.

İtalya, Padova’da “Museo Diocesano” tarafından 2012 yılında du¨zenlenen “Aria” konulu sergiye davet edildi ve çalışmaları sergi kataloğuna alındı. 2012 yılında IBBY Tu¨rkiye tarafından Uluslararası Hans Christian Andersen Ödu¨lu¨’ne aday gösterilen sanatçının Farklı Ama Aynı kitabı ÇGYD tarafından yılın en iyi resimli çocuk kitabı seçildi (2015), Feridun Oral, 2017 yılında yurtdışında en çok eseri yayımlanan yazar olarak 2017 TET İhracat Başarı Ödu¨lu¨’nu¨aldı. Bologna Çocuk Kitapları Fuarı, 2019 Bologna İllu¨stratörler Sergisi’ne seçilmiş olmasından dolayı Feridun Oral’ı Mu¨kemmellik Ödu¨lu¨’ne layık görmu¨ştu¨r.

Yurtdışında çocuk kitapları alanında önemli ve saygın yayınevlerinden biri olan Minedition Yayınevi ailesine katılan sanatçı, bu yayınevi tarafından da basılan Kırmızı Elma dışında, yine aynı yayınevi için yabancı yazarlara ait okul öncesine yönelik çocuk kitapları resimledi.

Çocuk kitapları yazar ve çizerliğinin dışında, plastik sanatlar alanında çeşitli sergilere ve sanat fuarlarına katılmakta ve çalışmalarını İstanbul’daki atölyesinde su¨rdu¨rmektedir.