Filiz Özdem

Filiz Özdem
PAYLAŞ
Hakkında

Filiz Özdem (19 Temmuz 1965, İstanbul). İtalyan Lisesi’nden mezun olduktan sonra İÜ Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi, aynı bölümde yüksek lisans programına devam etti.

“Sanat Dünyamız”, “Cogito”, “Kitap-lık”, “4. Kat”, “Varlık”, “Milliyet Sanat”, “Express”, “Atika”, “Aykırı”, “Edebiyatta Seçki”, “Edebiyat-Eleştiri”, “Evrensel Kültür”, “Şiir Oku”, “Varoş”, “Cumhuriyet”, “Radikal”, “Pazartesi”, “Söz”, “Akşam-lık” gibi dergi ve gazetelerde şiirleri, yazıları, yorumlayıcı sanat metinleri ve çevirileri yayımlandı.

Maltepe Sanat Galerisi, Milli Reasürans Sanat Galerisi ve Artisan Sanat Galerisi tarafından yayımlanan, ressamlarla ilgili pek çok kataloğun metinlerini yazdı.

“Nobel’li Şairler Antolojisi”nde çevirileriyle (Haz: Eray Canberk, Oğlak Yayınları 2000), “Yemek Kitabı-Tarih Halkbilim Edebiyat”ta (Haz: M. Sabri Koz, Kitabevi Yayınları 2002), “İstanbul Sokakları / 101 Yazardan 100 Sokak”ta (Haz: Murat Yalçın, YKY 2008), “Erciyes’in Rüyası: Kayseri” (Haz: Filiz Özdem, YKY 2013), “Altın Ülke Çocukluk-15 Yazar Çocukluğunu Anlatıyor” (Haz: Filiz Özdem, YKY 2014), “24 Yazardan-Bana Adını Söyle”  (Haz: Filiz Özdem, YKY 2014), “Bir Masal Anlat-15 yazar 15 masalı yeniden anlatıyor” (Haz: Filiz Özdem, YKY 2014), “Haziran’da Bir Fidan / Berkin İçin” (Haz: Levent Turhan Gümüş, Ayrıntı, 2014) bir yazısıyla yer aldı.

Yüzlerce kitabın editörlüğünü yaptı. Angela Nanetti, Carlo Collodi, Edmondo de Amicis, Gianni Rodari, Guido Sgardoli, Italo Calvino, Lucia Tumiati, Luigi Malerba, Miriam Dubini ve başka İtalyan yazarların kitaplarını çevirdi.