Philip Roth

Philip Roth
PAYLAŞ
Hakkında

Philip Roth 1997’de yayımladığı "Pastoral Amerika"yla Pulitzer Ödülü’nü kazandı. 1998’de Beyaz Saray’da düzenlenen bir törenle ABD’nin Ulusal Sanat Nişanı’nı (National Medal of Arts) aldı. 2002’de ise kurmaca alanında Amerikan Sanat ve Edebiyat Akademisi’nin en saygın ödülü olan ve daha önce John Dos Passos, William Faulkner ve Saul Bellow gibi yazarlara verilen altın madalyaya layık görüldü. Ulusal Kitap Ödülü (National Book Award) ve Ulusal Eleştirmenler Ödülü’nü (National Book Critics Circle Award) ikişer kez kazanan yazar, PEN/Faulkner Ödülü’nü de üç kez kazanmıştır.

2005’te "The Plot Against America” adlı romanı “bir Amerikan teması üzerine 2003-2004 yıllarında yayımlanmış üstün bir tarihi roman” olduğu gerekçesiyle Amerikan Tarihçileri Derneği Ödülü’nü aldı ve "New York Times Book Review”, “San Francisco Chronicle”, “Boston Globe”, “Chicago Sun-Times”, “Los Angeles Times Book Review”, “Washington Post Book World”, “Time”, “Newsweek” ve başka birçok süreli yayın tarafından yılın kitaplarından biri olarak nitelendirildi. "The Plot Against America” ile İngiltere’de Yılın Kitabı dalında W.H. Smith Ödülü’nü kazanan yazar, kırk altı senelik tarihinde bu ödülü iki defa kazanan ilk kişi olmuştur.

Roth 2005’te ayrıca toplu eserleri sağlığında Library of America tarafından yayımlanan üçüncü Amerikalı yazar oldu; toplam dokuz cildin sonuncusu 2013 yılında yayımlandı. Roth 2011’de Beyaz Saray’da Ulusal Beşeri Bilimler Nişanı’nı (National Humanities Medal) aldı ve aynı yıl Uluslararası Man Booker Ödülü’ne layık görülen dördüncü yazar oldu. 2012 yılında İspanya’nın en prestijli nişanı olan Asturias Prensliği Ödülü’nü (Premios Príncipe de Asturias) ve 2013 yılında da Fransa’nın verdiği en yüksek mertebedeki Şeref Nişanı’nı (Légion d’honneur) kazanmıştır.

22 Mayıs 2018 tarihinde vefat etti.