Haberler & Duyurular

İkinci NDS Liseliler Edebiyat Ödülü Rüya Bekleyen Adam’ın

05.11.2015

İkinci NDS Liseliler Edebiyat Ödülü Rüya Bekleyen Adam romanı ile Filiz Özdem’in oldu.

8 Kasım 2015 Pazar günü TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’nda yapılacak olan ödül töreni saat 16:45’te Büyükada Salonu’nda olacak.

Yapı Kredi Yayınları’ndan 2013 Mart ayında çıkan Filiz Özdem’in kitabı “Rüya Bekleyen Adam” vicdan, şefkat, namus ve kader üzerine yürek burkan bir roman.

“Kimsenin hayatı göründüğü gibi değil” diyen Özdem, Rüya Bekleyen Adam’da yalanlar ve sırlar, umutlar ve hayal kırıklıkları, korku ve güven duygularının gölgesinde birbirine geçen ilmekler halinde işlenen bir geçmiş kazısına ve yalnızlık hikâyesine çağırıyor okuru.

“İnsanın evrene kazık gibi kakıldığına dair o masum, çocukça ve kırılgan inanç. Ah yavrum! İnsan kâinata atılmış bir çöp sadece. Kuzum benim! Ninem konuşuyor. Sus! Kader, karılma ve kırılma. Bir konuşma çizgisi ya da üç noktalı bir susma boşluğu. Benden çıkıp bana dönen kasvet. Hiçbiri. Hepsini görmezden geldiğim her şey. Hangisi? Ne? Ne var? Yaralarını yalaya yalaya yaşayanın dili bıçak gibi mi olur? Minnet de bıçakla oyulur ancak, makas kesmez onu. Gece, kelimelerin rengini yutmadan önce, bir ses duyarsın belki. Uzak mahallelerden yükselip tepedeki ıssız barakanın çevresinde yankılanan köpek havlamalarını, ışıklı bir pencereden yere düşen karanlık bir gövdenin çarpma sesini, ardından telaşla ve umutsuzca bağıran birinin çığlığını… Hepsi yürek burkan bir parçalanış aslında. Sonra yapay ışıkların saltanatı başlar. Her yeri ıslatan bir ışık. Her yeri. Ama sen kupkuru, donuk gözlerle bakarsın. Bizi inciten aşk değil, teslimiyet.”

PAYLAŞ

Görseller