Türkiye’ye Latife Hanım’ı Yeniden Tanıtan Kitap

10 Temmuz 2019

Mustafa Kemal Atatürk – Mücadelesi ve Özel Hayatı” ve “Halide Edib” kitaplarının yazarı İpek Çalışlar'ın çok sevilen “Latife Hanım” biyografisi gözden geçirilmiş baskısıyla raflardaki yerini aldı. Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan bu biyografik eser, istisnai ve cesur bir kadın olan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk “first lady”sinin hikâyesini anlatıyor.

Mustafa Kemal Paşa'nın peçe takmayan eşi Latife Hanım'ı gölgeleyen perde kalkıyor, annelerimizin ve büyük annelerimizin hayatları önümüze seriliyor. Bu biyografi Türkiye'nin kadınlarının da hikayesidir.

Latife, İzmir’in en zengin ailesi Uşakizadelerin, çok dil bilen, Sorbonne’da eğitim görmüş, entelektüel kızıydı. Mustafa Kemal’le evli kaldığı iki buçuk yıl boyunca modern Türkiye’nin yaratılmasında önemli  rol oynadı, kadınların siyasi ve medeni hakları için çalıştı. Kadınların adım bile atamadığı TBMM’ye seçilmiş bir mebus sıfatıyla girmek için mücadele verdi.

Dünya basını Mustafa Kemal’in peçe takmayan eşi Latife Hanım’ı Türkiye’deki değişimin simgesi olarak adım adım izledi. Evlilikleri sona erdiğinde kamusal hayattan uzaklaştırıldı ve dışlandı.

Gazeteci/yazar İpek Çalışlar’ın Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan “Latife Hanım” kitabı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk “first lady”sini yeniden tanımamızı sağlıyor. Kitabı bitirdiğinizde anlatılanlardan farklı bir Latife Hanım’la, çağının öncüsü, istisnai ve cesur bir kadın portresiyle karşılaşacaksınız.

“Çok zengin, güven verici, şaşırtıcı ve derin... Türkçe yazılmış en parlak birkaç biyografiden biri.” Orhan Pamuk

“Mango’nun Atatürk biyografisinden sonra Türkçe okuduğum en iyi biyografi.” Cemil Koçak

Latife Hanım
Yazan: 
İpek Çalışlar
471 Sayfa
Yapı Kredi Yayınları

 
PAYLAŞ
BÜLTENİ İNDİR