Portnoy’un Feryadı

15 Mart 2017

Zamanında ülkemizde yasaklanan kitaplardan biri olan “Portnoy’un Feryadı”,  kapalı bir kutu olan Yahudi toplumunda erkeğin cinsel gelişimini ve anne ile erkek çocuk arasındaki ilişkiyi eğlenceli, şaşırtıcı ve yüz kızartıcı bir biçimde anlatıyor. “Portnoy’un Feryadı”, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı.

Amerikalı yazar Philiph Roth’a büyük bir ün kazandıran “Portnoy’un Feryadı”, ilk yayınlandığı 1969 yılından beri okurlarını sarsmaya, şaşırtmaya, utandırmaya ve şiddetle güldürmeye devam ediyor.

Libidosunun başkaldırısına karşı koyamayarak  “Amerika’yı -kadınlar üzerinden- keşfetmek” gibi bir ideale saplanan Portnoy’un en büyük engeli annesinin çelik pençelerine hapsolmuş zihnidir. Uzun süren ergenliğin yıkıcı yükünü boşaltmaya hazır, yüklenmiş bir bulut gibi çöktüğü terapist döşeğinde tüm dertlerini soluksuzca anlatan Portnoy, kendisini dinleyenleri etkisinden kolay çıkamayacakları çılgın, sahici, başdöndürücü bir girdaba çekiyor.

Yazarken ellerini kirletmekten çekinmeyen Philip Roth, yakası açılmadık tüm konuları çırılçıplak soyduğu, edebiyat tarihinin en keyifli ve edepsiz monologlarından biriyle okurlarının karşısında.

Portnoy’un Feryadı
Yazar: Philip Roth
Çeviren: Özden Arıkan
Sayfa: 212
Yapı Kredi Yayınları

PAYLAŞ
BÜLTENİ İNDİR

Görseller