Ölümü, her insanın kendi kıyametidir: 22:04

15 Mart 2017

New York’a yaklaşan büyük bir kasırga, Wall Street’i İşgal Et hareketi ve pek çok gelecek ihtimalini barındıran bu manzaranın içinde yolunu bulmaya çalışan, ölümcül olması muhtemel bir kalp rahatsızlığı olduğunu öğrenen bir yazar...  Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan 22:04, Amerikan edebiyatının son dönemdeki en parlak yazarlarından biri olan Ben Lerner’a ait.

“22:04”ün kahramanı, New York’ta yaşayan, ilk romanı ses getirmiş bir yazar ve şairdir. Yayıncıların büyük avanslar ödemeye hazır olduğu ikinci romanına başlamanın eşiğindeyken bazı gelişmeler hayatını değiştirir: Ölümcül olması muhtemel bir kalp rahatsızlığı olduğunu öğrenir, çocuk sahibi olmak isteyen en yakın arkadaşı ondan yardım ister, büyük bir kasırga New York’a yaklaşmaktadır, Wall Street’i İşgal Et hareketi şehirde kendini hissettirir. Pek çok gelecek ihtimalini barındıran bu manzaranın içinde yolunu bulmaya çalışırken, 22:04’ün kahramanı gerçek ve kurmaca, geçmiş ve gelecek, sanat ve hayat üzerine düşünecek ve başkalarıyla bağ kurmanın, ironiden samimiyete varmanın imkânlarını araştıracaktır. 

Çağdaş sanattan Walt Whitman’a, Amerikan tarihinden ekolojik felakete, kapitalizmden modern tıbba ve günümüz yayıncılığına geniş bir dünyayı içine alan, şiirlere, fotoğraf ve illüstrasyonlara, deneme parçalarına yer veren yenilikçi bir roman “22:04”. Amerikan edebiyatının son dönemdeki en parlak yazarlarından biri olan Ben Lerner’dan, son yılların en önemli romanlarından biri.

22:04
Yazar: Ben Lerner
Çeviren: Hakan Tokel
Sayfa: 208
Yapı Kredi Yayınları

PAYLAŞ
BÜLTENİ İNDİR

Görseller