Jean-Christophe II

31 Ekim 2018

1915 yılında Nobel Ebebiyat Ödülü alan yazar Romain Rolland, “nehir roman” türünün ilk örneği olan en büyük romanı “Jean-Christophe”ta dâhi bir müzisyenin doğumundan ölümüne hayatını anlatırken, bir yandan da paranın her şeye egemen olduğu, sahte şöhretlerin yavan ürünlerle fikir ve sanat alanında cirit attıkları burjuva toplum düzenini acımasızca eleştiriyor.

Romain Rolland’ın 1904’te yazmaya başlayıp 1912’de tamamladığı, 10 kitaptan oluşan bu devasa eseri, Yapı Kredi Yayınları 3 ciltte bir araya getirdi.

 Artık vatanı yetmez olur Christophe’a...

“Kendisinde adlandıramadığı bir kuvvetin doğmakta olduğunu hisseder: Kuşlarda, tıpkı denizin gelgiti gibi, belli zamanlar dayanılmaz bir güçle birdenbire uyanan o esrarengiz kuvveti, Büyük Göçler içgüdüsünü...

Herder’in ve Fichte’nin kitaplarını okurken, kendininkine benzeyen ruhlara rastlamıştı, üstünde yaşadığı toprağa kölece bağlanmış ‘toprağın çocukları’ değildi bunlar, hiç yılmadan yüzlerini ışığa çeviren ‘güneşin çocukları’ydı.”

Ama nereye gidecektir Christophe? Annesini nasıl tek başına bırakacaktır? Çaresizlik içinde çırpınırken hiç beklenmedik bir olay onun adına karar verecek ve onu yeni ufuklara ulaştıracaktır.

Jean-Christophe II
Yazar: Romain Rolland
Çeviren: Adnan Cemgil
Editör: Ersel Topraktepe
Sayfa: 496
YKY Edebiyat / Dünya Roman

PAYLAŞ
BÜLTENİ İNDİR

Görseller