Haberler & Duyurular

Feridun Oral’ın Kitaplarına Yurt Dışından Büyük İlgi

10.07.2023

Çocuk edebiyatının en önemli isimlerinden ressam, yazar ve illüstratör Feridun Oral’ın kitapları, ülkemizde olduğu kadar yurt dışında da büyük ilgi görüyor.

Türkiye’de Yapı Kredi Yayınları tarafından basılan yazarın kitapları, ABD’den Çin’e, Almanya’dan Japonya’ya toplam 24 ülkede daha yayımlanıyor. Özellikle Çin’de ilgi gören yazarın şu ana kadar tam 12 kitabı Çince’ye çevrildi.

2017’de yurt dışında en çok eseri yayımlanan yazar olarak 2017 TET İhracat Başarı Ödülü’nü ve ardından 2019’da da Bologna İllüstratörler Sergisi’ne seçilen illüstrasyonlarıyla “Mükemmellik Ödülü” alan Feridun Oral’ın kitapları birçok dünya diline çevrildi.  

Yurt dışında ağırlıklı olarak Almanya, ABD, Fransa, İngiltere, Japonya, Çin, Kore, İsveç, Norveç, Hollanda, Makedonya, Romanya, Tayvan gibi 24 ülkede kitapları yayımlanan Oral’a en çok ilgi de Çinli okurlardan… Yazarın Çin’de şu ana kadar toplam 12 kitabı basıldı.

Feridun Oral, ülkemizde de kısa bir süre önce Aydın Doğan Vakfı tarafından bu sene 35.’si düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Onur Ödülü’ne layık görüldü. Vakfın Cumhuriyetimizin 100. Yılına özel olarak illüstrasyon alanına yön veren sanatçılara bu yıl takdim ettiği ödül, düzenli aralıklarla eser üreten, kitapları günümüz çizerlerine ve illüstratörlerine ilham kaynağı olan ve aynı zamanda jüri üyeliği yaparak deneyim ve birikimini aktaran aralarında Feridun Oral’ın da olduğu sanatçılara verildi.

Feridun Oral’ın biyografisi için tıklayınız...

PAYLAŞ