Haberler & Duyurular

Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan Renkler Sergisinin İkinci Durağı Ankara!

08.10.2019

Yapı Kredi, 75. kuruluş yıldönümünü kültür sanat hayatına heyecan katan etkinliklerle kutlamaya devam ediyor.

Banka, kültürün ve sanatın korunarak gelecek kuşaklara aktarılması hedefiyle uzun yıllar önce kurduğu Yapı Kredi Koleksiyonları’ndan önemli seçkileri ülkemizin farklı şehirlerinde sanatseverlerle buluşturuyor. Resimden sikkeye, tombaktan nadir kitaba çok geniş bir yelpazeyi kapsayarak bir kültür hazinesi niteliğini taşıyan koleksiyonlardan seçilen değerli eserler, Türkiye’nin kültür sanat hayatına renk katıyor. 3 Ekim tarihinde Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde açılışı yapılan “Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan Renkler” sergisi ise bankanın 75 yıldır koleksiyonlarından düzenlediği en büyük sergi olmasıyla dikkat çekiyor.

75. yılı kutlayan Yapı Kredi’nin kendi koleksiyonları ile düzenlediği en büyük sergi

“Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan Renkler” sergisi içerisinde Türk resim sanatının önemli sanatçılarından peyzaj, natürmort, figüratif resim, soyut resimler, güncel sanat örnekleri yer alıyor. Yapı Kredi’nin kuruluşunun onuncu yılında düzenleyerek kültür sanat ödülü veren ilk banka olduğu “İş ve İstihsal” konulu resim yarışmasına katılan değerli eserler, Hoca Ali Rıza’nın desen ve suluboya çalışmaları ve Selahattin Giz Koleksiyonu’na ait Atatürk fotoğrafları ile birlikte sergi, 8 bölümden ve 120 eserden oluşuyor. Ayrıca, Yapı Kredi Tarihi Arşivi’nden Atatürk Belgeseli de sergi  boyunca izlenebiliyor.

Sergi; Abidin Dino, Ömer Uluç, Aliye Berger, Nejad Melih Devrim, İbrahim Çallı, Bedri Rahmi Eyüboğlu,  Nuri İyem ve İbrahim Balaban gibi Türk resim sanatına damga vuran ressamların yanı sıra yurt dışından sanatçıların eserleri de yer alıyor. Louvre Müzesi’nde de eserleri bulunan Francesco Casanova’ya ait 1754 tarihli “Viyana Kuşatması” adlı eser, Yapı Kredi Koleksiyonları’nda bulunan en eski eser olmasıyla dikkat çekiyor.

Adnan Turani, Turan Erol, Habib Aydoğdu, Oya Katoğlu gibi Ankaralı sanatçılara ev sahipliği yapan sergide, Ankaralı güncel sanatçı Ferhat Özgür’ün, Ankara’ya bağlı Altındağ ilçesinde yaşayan insanları konu aldığı “Bugün Herkes Dışarı” isimli çalışması dikkat çekiyor. Altındağ’da doğan ve ilk gençlik yıllarını burada geçiren sanatçı, yaşadığı sokakta herkesi dışarıya davet ederek bir önden bir de arkadan ikişer fotoğraflarını çekiyor. Ferhat Özgür, böylelikle yıllarca yaşadığı o sokaktaki insanları ilk defa böyle bir eser için bir araya getirmiş oluyor. Eserde Altındağ’da yaşayan insanların bir araya gelmeleri, bir nevi bütün olmaları ve birbirlerinden güç almaları anlamına da geliyor.

“Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan Renkler” sergisi 4 Ekim – 15 Kasım 2019 tarihleri arasında Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde ücretsiz olarak gezilebiliyor.

PAYLAŞ

Görseller