Haberler & Duyurular

Yapı Kredi Koleksiyonları’ndan En Büyük Sergi İzmir’de Açıldı

05.12.2019

Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan Renkler” 20 Kasım - 19 Aralık 2019 tarihleri arasında Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde ücretsiz olarak gezilebilecek.

Yapı Kredi, 75. kuruluş yıldönümünü kültür sanat hayatına heyecan katan etkinliklerle kutlamaya devam ediyor. Banka, kültürün ve sanatın korunarak gelecek kuşaklara aktarılması hedefiyle uzun yıllar önce kurduğu Yapı Kredi Koleksiyonları’ndan önemli seçkileri ülkemizin farklı şehirlerinde sanatseverlerle buluşturuyor. Resimden sikkeye, tombaktan nadir kitaba kadar çok geniş bir yelpazeyi kapsayan, kültür hazinesi niteliğindeki koleksiyonundan seçilen eserler, Türkiye’nin kültür sanat hayatına renk katıyor. Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan Renkler sergisi Bursa ve Ankara’nın ardından 20 Kasım’da İzmir’de Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde açıldı. Serginin İzmir durağı bankanın 75. yılı için düzenlediği “Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan Renkler” sergi serisinin en büyüğü olmasıyla dikkat çekiyor.

Osman Hamdi’den Atatürk fotoğraflarına, toplam 120 eser!
Sergi, Yapı Kredi koleksiyonundan peyzaj, natürmort, figüratif resim, istihsal, soyut, güncel sanat, Hoca Ali Rıza’nın desenleri ve suluboya resimleri, Selahattin Giz Fotoğrafları olmak üzere 8 ayrı bölümden oluşuyor. Sergide Osman Hamdi’den Atatürk fotoğraflarına toplam 120 eser bulunuyor.  Yapı Kredi’nin kuruluşunun onuncu yılı şerefine düzenlediği ve kendisine “kültür sanat ödülü veren ilk banka” unvanını kazandıran “İş ve İstihsal” konulu resim yarışmasına katılan değerli eserlerin yer aldığı sergi boyunca ayrıca, Yapı Kredi Tarihi Arşivi’nden Atatürk Belgeseli de izlenebilecek.

Sergide; Abidin Dino, Ömer Uluç, Aliye Berger, Nejad Melih Devrim, İbrahim Çallı, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Nuri İyem ve İbrahim Balaban gibi Türk resim sanatına damga vuran ressamların yanı sıra yurt dışından sanatçıların eserleri de yer alıyor. Louvre Müzesi’nde de eserleri bulunan Francesco Casanova’ya ait 1754 tarihli “Viyana Kuşatması” adlı eser, Yapı Kredi Koleksiyonları’nda bulunan en eski eser olmasıyla dikkat çekiyor.

PAYLAŞ

Görseller