Yapı Kredi Resim Koleksiyonu / Çağdaşlar

09 Temmuz 2004

Yapı Kredi Kültür Merkezi, bankanın kuruluşunun 60., galerinin faaliyete geçişinin 40. yılı çerçevesinde düzenlenen sergilerden ilkini Kâzım Taşkent Sanat Galerisi’nde açıyor: Yapı Kredi Resim Koleksiyonu / Çağdaşlar.

Yapı Kredi Resim Koleksiyonu, çağdaş ve klasik olmak üzere iki ana başlık altında ele alınabilir. Bu koleksiyon, Hoca Ali Rıza’dan günümüze Türk resim sanatı için geniş bir seçki sunuyor.

Yaz ayları boyunca sürecek Yapı Kredi Resim Koleksiyonu / Çağdaşlar sergisinde, 1930’lardan günümüze birkaç kuşak bir araya getiriliyor:
Cevat Dereli, Ali Avni Çelebi, Zeki Faik İzer, Maide Arel, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Abidin Dino, Ferruh Başağa, Şükriye Dikmen, Adnan Varınca, Leyla Gamsız Sarptürk, Mustafa Esirkuş, İbrahim Balaban, Nejad Melih Devrim, Neşet Günal, Adnan Turani, Turan Erol, Ömer Uluç, Özdemir Altan, Tülay Tura Börtecene, Devrim Erbil, Özer Kabaş, Mehmet Güleryüz, Oya Katoğlu, Neş’e Erdok, Zafer Gençaydın, Utku Varlık, Adem Genç, Umur Türker, Mustafa Altıntaş, Ekrem Kahraman, Selim Cebeci, Sali Turan, Fatma Tülin, Emin Çizenel, Can Göknil, Yavuz Tanyeli, Yusuf Taktak, İbrahim Çiftçioğlu, Aydın Ayan, Ertuğrul Ateş.

Kaya Özsezgin, sergi kitabında yer alan  “Yapı Kredi Koleksiyonunda Çağdaşlar” başlıklı yazısında koleksiyonun tarihçesini ve önemini anlatıyor:
Yapı Kredi Bankası’nın, kurulduğu dönemden başlayarak, Türk resmindeki gelişim aşamalarının somut biçimde izlenebileceği bir tblo birikimi yaratmaya yönelik çabaları bugün de sürmektedir. Eldeki tabloların kamuoyuna tanıtılması ve bu yönde eğitici bir işleve de kendini bağımlı tutması, koleksiyonun belli bir program kapsamında sergilenmesini de zorunlu kılmıştır. Bu amaçla düzenlenen ilk sergi, 1880’lerden ve Osman Hamdi kuşağından 1930’lara gelinceye kadarki dönemi kapsamıştı. Türkiye’de bankacılık yaşamına 1944’te katılan Yapı Kredi, kuruluşundan kısa bir süre sonra, sanata ve kültüre ciddi katkılarda bulunmayı amaçlayan etkinlikler düzenlemiş, bu arada yıldan yıla sayı ve nitelikçe gelişen bir koleksiyon oluşturmaya başlamıştır. 16 Ekim 1964’te açılan Kâzım Taşkent Sanat Galerisi’nin devreye girmesiyle, bu yöndeki birikim giderek genişlemiş ve ilk kez, galerinin kuruluşunun 25. yılı nedeniyle, 1989’da bankanın elinde bulunan yapıtlardan seçilmiş örneklerle koleksiyonun tanıtımı yönünde bir sergi düzenlenmiştir. Bu sergi, bankanın kuruluşunun da 45. yılına rastlar. Bu sergi ise, bankanın kuruluşunun 60., galerinin faaliyete geçişinin ise 40. yılına rastlamaktadır. Bu kez, “Yapı Kredi Resim Koleksiyonu/Çağdaşlar” adı altında yapılandırılan ikinci sergi ise, 1930 kuşağından günümüze ulaşan gelişmelerin, koleksiyondan seçilen parçalar eşliğinde bir dökümünü sunmaktadır. Sergideki resimlerin büyük bir bölümü, başta Yapı Kredi Kâzım Taşkent Sanat Galerisi’nde açılan sergiler olmak üzere, başka sergilerden ve müzayede satışlarından sağlanan yapıtlardan oluşmaktadır.

Yapı Kredi Resim Koleksiyonu / Çağdaşlar
Yapı Kredi Kültür Merkezi, Kâzım Taşkent Sanat Galerisi
9 Temmuz-15 Ağustos 2004

PAYLAŞ
BÜLTENİ İNDİR

Görseller