Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ta Lâle Müldür - Milat

15 Eylül 2020

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ta, 22 Eylül’den itibaren şair Lâle Müldür’ün son dönemde üzerinde çalıştığı resimlerini bir araya getiren “Milat” sergisi açılıyor. Sergi 27 Kasım'a kadar görülebilir.

“Milat” Sergisi
Beyoğlu’ndaki Yapı Kredi Kültür Sanat binasının üçüncü katında açılan “Milat” sergisi, şair Lâle Müldür’ün son dönemde üzerinde çalıştığı resimlerini bir araya getiriyor. Müldür’ün şiirlerinde beliren imgelerin izlerini taşıyan bu resimler, şairin dünyasıyla yeni karşılaşmalar öneriyor.

22 Eylül – 27 Kasım 2020 tarihleri arasında gezilebilecek olan “Milat” sergisinde Lâle Müldür’ün şiirlerinin davet ettiği imgesel alanın renkleri, jestleri ve figürleri resimsel bir üretim içinde yeniden yorumlanıyor. Sergilenen resimlerde öne çıkan temel öğelerin başında figür geliyor. Bu figürlerin birçoğu şairin dostlarına ait portreler. Aynı zamanda bu portreler arasında şairin Albrecht Durer gibi ruhsal yakınlık kurduğu sanatçılar da var. Müldür’ün resimleri dostlarına, yakınlarına ithafla başlayan ya da onlara hitaben yazdığı şiirleriyle ortaklık taşıyor. Adını Lâle Müldür’ün son kitabı “Tehlikeliydi, Biliyordum”un ilk şiiri Milat’tan alan sergi, sanatçının üretiminde bir kırılma anını düşünmek arzusundan da besleniyor.

Küratörlüğü Yapı Kredi Kültür Sanat Sergiler Direktörü Kevser Güler tarafından üstlenilen “Milat” sergisine çevrimiçi etkinlikler de eşlik edecek. Serginin ayrıca Yapı Kredi Yayınları tarafından basılan bir de sergi kitabı var. Lâle Müldür’ün şiirlerinden bir seçki, Fisun Yalçınkaya’nın kendisi ile yaptığı bir röportaj ve Kevser Güler’in bir metninin yer alacağı kitabın tasarımını Ulaş Uğur yaptı.

Sergi:  Lâle Müldür - Milat
Tarih: 22 Eylül – 27 Kasım 2020
Adres: Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, İstiklal Cad. No:161 34433 Beyoğlu – İstanbul
Tel: 0 212 252 47 00

PAYLAŞ
BÜLTENİ İNDİR