“Türkçem Benim Ses Bayrağım” Dağlarca 100 Yaşında

15 Ekim 2014

Fazıl Hüsnü Dağlarca, doğumunun 100. yılında büyük bir sergiyle anılıyor
“Türkçem Benim Ses Bayrağım” Dağlarca 100 Yaşında

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ve Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi (CKM) işbirliğiyle hazırlanan “Türkçem Benim Ses Bayrağım” Dağlarca 100 Yaşında sergisi, Kadıköy Belediyesi ve özel koleksiyonlardan alınan Dağlarca’nın fotoğrafları, kitapları, mektupları, gazete ve dergi kupürleri, şiirleri ve özel eşyalarından oluşuyor.

15 Ekim 2008’de 94 yaşında aramızdan ayrılan Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın yaşamından kesitler veren sergide şaiirin uzun yaşamı kronolojik bölümler halinde ve bütün yönleriyle ortaya konuyor.

1991-92 yıllarında yaptığı  söyleşilerde “Bıraksınlar beni iki yüz yıl, doğanın, insanın, hayvanın, bitkilerin bütün gizlerini çözemezsem beni ve bütün dizelerimi milyonlarca kez yaksınlar. Ya da en uzak yıldıza taksınlar ipimi, beni sallandırsınlar” diyen Dağlarca, binlerce dizesini arkasında bırakarak, ‘içindeki şiir hayvanı’yla birlikte 94 yaşında aramızdan ayrıldı.

Dağlarca şimdi 100 yaşında ama onun söyleyişiyle: “Asıl yaşım şiir okuduğum, yazdığım, düzelttiğim sürelerin toplamıdır.”

“Türkçem Benim Ses Bayrağım” Dağlarca 100 Yaşında
Tarih:
16 Ekim – 14 Kasım 2014
Yer: 
Caddebostan Kültür Merkezi CKM – Sanat Galerisi
Adres:
Haldun Taner Sok. No:11 Caddebostan-Kadıköy

PAYLAŞ
BÜLTENİ İNDİR