Sonu hüsranla biten bir Amerikan rüyası hikayesi

15 Mart 2017

Richard Yates, bir film uyarlaması da bulunan, Türkiye’de Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan “Bağımsızlık Yolu” romanında sonu hüsranla biten bir Amerikan rüyasını anlatıyor. Aynı adla sinemaya uyarlanan, Türkçe’ye “Hayallerin Peşinde” ismiyle çevrilen filmin başrollerinde Oscarlı oyuncular Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet oynuyor.

Yaşadıkları banliyö kasabasından ve sistemin onlara sunduğu mükemmel hayatlarından bunalan Wheeler’lar, Paris’e gitme hayalleri kurmaya başlar. Ancak hayallerle gerçekler arasındaki mesafeyi aşmak sandıkları kadar kolay olmayacaktır.

20. yüzyıl Amerikan edebiyatının başyapıtlarından biri kabul edilen “Bağımsızlık Yolu”, bir banliyö kasabasında yaşayan, iki çocuklu genç Frank ve April Wheeler çiftinin hikâyesi. Banliyö hayatından bunalan ve burada yaşayan insanlardan farklı olduklarına inanan Wheeler’lar, Paris’e gitme hayalleri kurmaya başlar. Ancak hayallerle gerçekler arasındaki mesafeyi aşmanın o kadar kolay olmadığı anlaşılacak, April’ın hapsolduğu hayattan kurtulma çabaları yavaşça trajediye doğru evrilecektir. Hüsranla biten Amerikan rüyasının usta yazarı Richard Yates, mutlu görünen evlerin içindeki yalnızlıkları, tekdüze hafta içlerini izleyen gerilimli hafta sonlarını, hem gürültülü hem sessiz kavgaları keskin bir gerçekçilikle anlatıyor.

“Benim zamanımın Muhteşem Gatsby’si... Kuşağıma mensup yazarlardan çıkmış en iyi kitaplardan biri.”
Kurt Vonnegut

Bağımsızlık Yolu
Yazar: Richard Yates
Çeviren: Esra Birkan
Sayfa: 272
Yapı Kredi Yayınları

PAYLAŞ
BÜLTENİ İNDİR

Görseller