Kör Baykuş’un resimli özel baskısı yayımlandı

02 Şubat 2017

Sâdık Hidâyet’in “Kör Baykuş” romanının resimli özel baskısı Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı. Behçet Necatigil’in çevirdiği romanı Hemad Javadzade resimledi.

Kör Baykuş hem yazarıyla, çevirmeniyle, hem çağdaş İran edebiyatıyla ama daha da önemlisi dünya edebiyatının modern klasikleriyle bütünleşmiş eşsiz kitaplardandır. Avrupa modernizmini İran edebiyatına taşırken, Behçet Necatigil’in şiirsel Türkçesi sayesinde, kırk yıldır bizim edebiyatımıza da örnek olmuştur; okurumuzun çağdaş İran edebiyatına ilgisini tek başına canlı tutmuştur.

Sâdık Hidâyet ile Behçet Necatigil’e bu baskıda Hemad Javadzade de katılıyor. “Kör Baykuş”un yarattığı dünya, Türkiye’de yaşayan genç sanatçı Javadzade’nin çizimleriyle, fantastik bir boyut kazanıyor.

Hemad Javadzade, 1984 yılında İran’da doğdu. İstanbul’da yaşayan sanatçı grafik tasarım bölümünü bitirdikten sonra profesyonel kariyerine 2001’de ilk kişisel sergisiyle başladı. Birçok ulusal yarışmada resim heykel ve grafik dallarında ödüle layık görüldü. Beş kişisel sergi açtı ve aralarında Mamut Art Project’in de olduğu 10’dan fazla karma sergiye katıldı.

Kör Baykuş (Resimli Özel Baskı)
Sâdık Hidâyet
Çeviren: Behçet Necatigil
Resimleyen: Hemad Javadzade
117 Sayfa
Yapı Kredi Yayınları

PAYLAŞ
BÜLTENİ İNDİR

Görseller