Konçinalar 50 Yaşında

07 Kasım 2017

Yapı Kredi Yayınları, Haldun Taner kitaplarını yeni bir editörlükle ve özel kapaklarla yayımlıyor. Haldun Taner’den seçme öykülerin yer aldığı “Konçinalar”, 50. yıl özel baskısıyla yayımlandı.

“Yaşasın Demokrasi” (1949), “Tuş” (1951), “Şişhane’ye Yağmur Yağıyordu” (1953), “Ayışığında “Çalışkur”” (1954) “On İkiye Bir Var” (1954) adlı ilk beş kitabıyla sağlam bir okur kitlesi oluşturan Haldun Taner, “On İkiye Bir Var” ile Sait Faik Hikâye Armağanı’nın ilkini almış, Sait Faik ve Orhan Kemal’le birlikte öykücülüğümüzün sacayaklarından biri olmuştu. 1967’de ise “Şişhane’ye Yağmur Yağıyordu” ve “On İkiye Bir Var” kitaplarında yer alan 13 öyküyü “Konçinalar” adıyla Varlık Yayınları’ndan çıkararak öykücülüğümüzdeki yerini güçlü bir biçimde anımsatmıştı.

Seçme öyküler kitabı “Konçinalar”, giderek yazarın en çok bilinen, okunan ve sevilen kitaplarından biri oldu.
Haldun Taner öykücülüğü dendiğinde elli yıldır “Konçinalar” akla gelir.

Haldun Taner, hayata bakışındaki derin ve keskin gözlem gücü, insanı ele alışındaki olgunluk ve incelik, durumları ortaya koyuşundaki kültürel zenginlik, anlatımındaki sağlam yapı ve mizahın imbiğinden geçen ışıltılı üslubuyla klasikleşmiş bir yazardır.

Konçinalar 50 Yaşında - (Numaralı Özel Baskı)
Yazar:
Haldun Taner
Editör: Murat Yalçın
Sayfa: 160
YKY Edebiyat /  Öykü (Özel Baskı)
PAYLAŞ
BÜLTENİ İNDİR

Görseller