Haluk Oral’dan “bir roman kahramanı” olarak “Orhan Veli”

19 Kasım 2015

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan “Bir Roman Kahramanı: Orhan Veli” kitabı, Türk şiirinde çığır açan şairin 36 yıl süren hayatının hiç bilinmeyen, az bilinen, ama daha da önemlisi yanlış bilinen dönemlerine tutulmuş güçlü bir fener.

Daha önce “Bir İmzanın Peşinden” ve “Şiir Hikâyeleri” ile edebiyat koleksiyonculuğunu kitaplara dönüştüren Haluk Oral, Orhan Veli tutkusunu da bir kitapla taçlandırıyor.

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan “Bir Roman Kahramanı: Orhan Veli”, ne sistematik bir biyografi ne de klasik bir anı kitabı. Haluk Oral’ın kendi koleksiyonu ve Orhan Veli arşivindeki belgelerle yıllar içinde kurduğu gerçek bir dünya. Yalnız Orhan Veli’yi değil, çevresindeki önemli kültür insanlarını da birbirinden ilginç mektuplar ve fotoğraflarla canlandıran sürprizlerle dolu bu kitaptan sonra Orhan Veli şiirleri de hiç kuşkusuz bambaşka bir gözle okunacak.

“Haluk Oral, sıradan bir koleksiyoncu, belgeleri tozlu raflarda saklayan klasik bir arşivci değildir. Onun için her yeni belge, koleksiyona kattığı her parça, yeni bir çalışmanın tahrikçisidir” demişti Doğan Hızlan. İşte bu sözleri kanıtlayan yepyeni bir çalışma “Bir Roman Kahramanı: Orhan Veli”.

 

Bir Roman Kahramanı: Orhan VeliHaluk Oral
298 Sayfa
Yapı Kredi Yayınlar

 

PAYLAŞ
BÜLTENİ İNDİR

Görseller