Deniz Gül, Meydan

15 Eylül 2020

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ta, 22 Eylül’den itibaren sanatçı Deniz Gül’ün kent meydanlarının olanaklarını düşünmeye davet ettiği “Meydan” sergisi açılıyor.
Sergi 27 Kasım’a kadar görülebilir.

Meydan Sergisi
Beyoğlu’ndaki Yapı Kredi Kültür Sanat binasının ikinci katında açılan “Meydan” sergisi, sanatçı Deniz Gül’ün mekanları ve sokakta olmayı deneyimlemeye dair önerilerinden yola çıkıyor. Gül’ün son dönem çalışmalarını bir araya getiren sergi, bir arada yaşamanın çeşitli izlerini taşıyan kamusal alanlardaki mekansal ilişkileri yüzeye çıkartıyor.

Deniz Gül, “Meydan” kelimesinin “alan, bulunulan yer ve çevresi, ortalık, karşılaşma yeri, imkân, vakit, oyun yeri, göz önü, çağrı yeri, açık yer, kavuşulan yer, görünülen, gösterilen” gibi karşılıklarını içeren sözlük anlamlarından ilham alıyor. İzleyiciyi, meydanla kurulabilecek ilişkilerin çoğulluğunu ve çeşitliliğini birlikte düşünmeye davet eden Gül,  kamusal alanda olmanın biçimleriyle ilgilendiği yürüyüşlerinden doğan bu çalışmayla yazı ve meydan fikrini birlikte ele alıyor.  

22 Eylül - 27 Kasım 2020 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek olan “Meydan” sergisinin Yapı Kredi Yayınları tarafından basılan bir de kitabı var. Deniz Gül, Derya Bayraktaroğlu, Kerem Ozan Bayraktar ve Kevser Güler’in yazıları ile Murat Aluçlu’nun fotoğraflarının yer aldığı kitabın tasarımını Ömer Ozan Erdoğan yaptı. Küratörlüğü Yapı Kredi Kültür Sanat Sergiler Direktörü Kevser Güler tarafından üstlenilen “Meydan” sergisine çevrimiçi etkinlikler de eşlik edecek.

Sergi:  Deniz Gül, Meydan
Tarih: 22 Eylül – 27 Kasım 2020
Adres: Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, İstiklal Cad. No:161 34433 Beyoğlu – İstanbul
Tel: 0 212 252 47 00

PAYLAŞ
BÜLTENİ İNDİR