Benim Adım Kırmızı Üzerine Yazılar – Orhan Pamuk Söyleşisiyle

16 Aralık 2019

Orhan Pamuk’un en önemli kitaplarından biri olan “Benim Adım Kırmızı”, yayımlanışının 21. yılında 21 makaleden oluşan bir kitapla taçlanıyor. Erkan Irmak’ın hazırladığı “Benim Adım Kırmızı Üzerine Yazılar”, bu olağanüstü roman hakkında Türkiye’de ve yurt dışında çıkan en iyi 21 makaleyi Türkçe’de ilk kez bir araya getiriyor. Irmak’ın yazar Orhan Pamuk ile yaptığı bir söyleşinin de yer aldığı kitap, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı.

“Benim Adım Kırmızı”, Türk edebiyatının dünyada en çok okunan, en çok sevilen ve satan kitabıdır. Yayımlanışından bu yana bu tarihi roman 52 dile çevrildi ve bütün dünyada beş milyona yakın sattı. Dünyanın her köşesinde edebiyatçılar, eleştirmenler ve sanatçılar roman hakkında ilginç incelemeler ve eleştiriler yayımladılar.

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Erkan Irmak’ın hazırladığı “Benim Adım Kırmızı Üzerine Yazılar” bu olağanüstü romanın katmanlarını aralayan ve okuru romanın sırlarına yaklaştıran yazıların en iyilerini, Türkçede ilk kez bir araya getiriyor.

“Romanımdan memnunum. İyi ki onu öyle his­setmişim, yazmışım diye düşünüyorum. Pişmanlıklarım var mı? Pek çok! Pişmanlık duymadan arkada bıraktığım roman yoktur. Bir romanı yazarken kafam hep, çeşit çeşit düğümü, sahneyi, ye­niden yeniden düşünür; acaba daha iyi nasıl yazardım derim. Ta­mamlamaya yakınken, bitirirken, keşke vaktim olsaydı da daha iyi bitirseydim demişimdir kendime. Bu yüzden hiçbir kitap bana tam bir tatmin duygusu vermemiştir, övgüler karşısında hep suçluluk duymuşumdur; çünkü kusurlu, eksik yerlerini ya da çok daha iyi olabilecek yerlerini bilirim. Bu pişmanlıklar bağlamında Benim Adım Kırmızı sevdiğim bir romanım. Beni mutsuz ya da huzursuz etmez. Kötü oldu diye geceleri uykuma girmez. Belki de en iyi romanım diye düşünürüm bazan.” Orhan Pamuk

Benim Adım Kırmızı Üzerine Yazılar – Orhan Pamuk Söyleşisiyle
Hazırlayan: Erkan Irmak
Editör: İshak Reyna – Sevengül Sönmez
Sayfa: 432
YKY Edebiyat / İnceleme

PAYLAŞ
BÜLTENİ İNDİR

Görseller