Ali Kazma Engellemeler/ Obstructions

25 Aralık 2009

Uluslararası güncel sanat sahnesinin önemli isimlerinden Ali Kazma’nın yeni kişisel sergisi “Engellemeler / Obstructions”, Kâzım Taşkent Sanat Galerisi’nde açılıyor. Küratörlüğünü Emre Baykal’ın yaptığı sergi 25 Aralık 2009-30 Ocak 2010 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Sanatçının, sergide yer alan “Dans Topluluğu” adlı video çalışması Türkiye’de ilk kez sergilendi. 2009’un ilk yarısında Zeynep Tanbay Dans Projesi’nin provalarında ve performanslarında yapılan çekimlerden oluşan bu eser, daha önce Fransa’nın Lille şehrinde gösterilmişti. Dünyada ilk kez sergilenecek “Tersinden Harabeler” adlı video çalışması ise sanatçının üzerinde çalıştığı temaların farklı şekilde ele alındığı bir eser.

Sergiyle ilgili küratör Emre Baykal şöyle diyor:
“Ali Kazma 2005 yılından bu yana üstünde çalıştığı “Engellemeler / Obstructions” adlı video serisinde düzenle kaos, yaşamla ölüm arasındaki gergin dengeyi, insanın içinde bulunduğu ve dağılmaya, yok olmaya eğilimli dünyayı bir arada tutma çabasını ve bunun için geliştirdiği üretimin çeşitliliğini araştırıyor, insan doğası içinde bu üretimin ne ifade ettiğini anlamaya çalışıyor.

Tünel ve Karaköy’de kamusal alanda düzenlenen “İstanbul Yaya Sergileri 2” için gerçekleştirdiği “Bugün” adlı çalışmasında, sergi süresince hergün bölgedeki etkinliği kamerasıyla kaydedip aynı günün akşamında Tünel’de bir mağaza vitrinine yansıtan sanatçı, sergi sonunda bu 2-3 dakikalık kısa videoları birlikte montajlayarak “Engellemeler”e zemin oluşturan yeni bir işe dönüştürmüştü. Ali Kazma “Bugün”ün ardından birçok üretim/onarım/yaratım mekânına girdi; ameliyathane, tekstil fabrikası, saat tamir atölyesi, mezbaha, tasarım atölyesi, dans stüdyosu gibi insanın farklı kapasitelerinin kullanıldığı üretim/onarım alanlarındaki etkinlikleri; buralarda kullanılan üretim tekniklerini ve malzemeleri; kesme, vurma, delme, yakma, sıkıştırma, dikme, temizleme, sınıflandırma gibi üretimin ortak eylemlerini kamerası aracılığıyla ve kimi zaman neredeyse resimsel bir soyutlamaya yaklaşan bir dille kaydederek, kendi sanat üretiminin ana malzemesi haline getirdi.

Bu sergide “Engellemeler”in çıkış noktası olarak kabul edebileceğimiz “Bugün” adlı çalışma, orijinal gösteriminde olduğu gibi sokakla ilişkisi koparılmadan, ancak çok sayıda ekranda eşzamanlı bir akış sağlanarak gösteriliyor. “Engellemeler” serisinden seçilen dört videonun aynı mekân içinde buluşturulması yoluyla sağlanan benzer bir çok projeksiyonlu sunum, yine eşzamanlı ve hiç tekrar etmeyen bir akışın imkân vereceği farklı görsel ve kavramsal okumaları araştırıyor. “Ruins in Reverse” aynı seri içinde yer almamakla birlikte, düzen ve kaos, varlık ve yokluk, yaşam ve ölüm arasındaki sürekli yer değiştirmeyi gösteren bir çalışma olarak sergide yer alıyor. Sergi mekânında yer alan ve aslında Ali Kazma’nın “Engellemeler” serisini oluştururken çalışma defterine not aldığı time-code’lardan oluşan duvar uygulaması ise, sanatçının 2005 yılından bu yana gerçekleştirdiği kendi sanatsal üretiminin oluşum sürecine ait kayıtlar.”

Ali Kazma
1971 İstanbul’da doğdu. Türkiye, ABD, İrlanda, İngiltere, Fransa, Japonya, Hırvatistan, Almanya,  İspanya, Finlandiya, Hollanda, Tunus, Küba, İsviçre dâhil olmak üzere pek çok uluslararası sergide yer aldı, kişisel sergiler açtı.1999 yılından bugün sergilerinden birkaçı: Francesca Minini, Milano (2008), Whitechapel, Londra (2008), 9. Lyon Bienali (2007), 7. ve 10. Uluslararası İstanbul Bienalleri (2001, 2007),  9. Havana Bienali (2006), İstanbul Yaya Sergileri 2 (2005), Setinye Bienali (2004).

Sergiyle ilgili olarak Şubat 2010’da Yapı Kredi Yayınları tarafından Türkçe – İngilizce olarak yayımlanacak kitapta, sergi küratörü Emre Baykal’ın bir metni ve Boğaziçi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Suna Ertuğrul’un sanatçının işleri üzerine kaleme aldığı bir yazı yer alacak.

İşler:
Beyin Cerrahı, 2006, 14’
Bugün, 2005, 32’
Ev Eşyaları Fabrikası, 2008, 12’
Kot Fabrikası, 2008, 12’
Dans Topluluğu, 2009, 10’
Tersinden Harabeler, 2006, 8’
Zaman Notları, 2009 (Elle yazılmış çalışma notları)

Ali Kazma
Engellemeler/ Obstructions
Kâzım Taşkent Sanat Galerisi
25 Aralık 2009- 30 Ocak 2010

PAYLAŞ
BÜLTENİ İNDİR

Görseller