Alâeddin'in Sihirli Lambası: Anadolu'da Selçuklu Çağı ve Sultan Alâeddin Keykubat

03 Ekim 2001

Anadolu sanatının altın dönemlerinden biri, "Alaaddin'in Sihirli Lambası: Anadolu'da Selçuklu Çağı ve Sultan Alaeddin Keykubat" adlı sergiyle gündeme geliyor.

Yapı Kredi Kültür Merkezi'nin Kültür Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü'yle işbirliği yaparak hazırladığı 'Alaaddin'in Lambası: Anadolu'da Selçuklu Çağı Sanatı ve Sultan Alaaddin Keykubat' adlı sergi 28 Aralık tarihine dek Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi'nde sergilenecek.

Geçmişe doğru zengin bir kazı
Büyük Selçuklular'dan koparak zamanla Anadolu'yu yurt olarak benimseyen Anadolu Selçuklu Devleti'nin 1200'lü yıllarda Anadolu'ya bıraktıkları kültürel miras üzerine kazı çalışması yapmaya amaçlayan sergide, Anadolu Selçuklu Devleti'nden kalma orjinal parçalar da sergileniyor.

Kendilerine başkent olarak seçtikleri Konya'yı dönemlerinin en önemli kültür-sanat merkezlerinden biri haline getiren Anadolu Selçukluları, Haçlı Seferleri ve Moğol istilalarının yeryüzünde giriştiği bozgun faaliyetlerine rağmen, muhteşem uygarlıklarını kararlılıkla ayakta durdurmayı başardılar.

Anadolu toprakları üzerinde yer alan Türk unsuru hakkındaki tarih bilgimizin en fazla Osmanlı'nın kuruluş aşamasına kadar uzandığını düşünürsek, bu sergi bu konudaki açığımızı ve kaytsızlığımızı bir parça telafi ediyor.

200 yıl gibi kısa bir süre zarfında Orta Asya, İran, Arap, Bizans, Ermeni ve Türkmen kültürünün motiflerini başarıyla sentezleyen Anadolu Selçuklu Devleti, Anadolu toprakları üzerinde belki de Osmanılı Devleti'nin başaramadığı kadar görkemli bir medeniyet inşa etmişti.

Özelikle Sultan I. Alaaddin Keykubad, iktidarda olduğu 1220-1237 yılları arasını, Anadolu Selçuklu Devleti'nin altın çağı haline getirmiş ve Anadolu'yu kültürel çalışmaların doruğa çıktığı bir ülke yapmıştı.

Alaaddin'in masal ülkesi
12.  yüzyılda savaşlardan, vahşi orduların Anadolu kentlerinde yaptığı katliamlardan, vakitsiz akınlardan bitkin düşen Anadolu'yu geldikleri andan itibaren canlandıran ve içlerindeki güzelikleri Anadolu topraklarına serpiştiren Selçuklular, bugün arkalarında bıraktıkları kervansaraylar, medreseler, saraylar, camiler, ibadethaneler, şifahaneler, imarathaneler ve uçsuz bucaksız kervan yollarıyla anılıyorlar.

Artık günümüzde sihirli bir lamba gibi etrafına masalsı güzellikler saçan Alaaddin Keykubat misali hükümdarları bulmak çok zor olsa da, bilincini geçmişin pırıltısıyla parlatmak isteyenler için şimdi bir fırsat var: 'Alaaddin'in Lambası: Anadolu'da Selçuklu Çağı Sanatı ve Sultan Alaaddin Keykubat' sergisini merak edenler, 28 Aralık tarihine kadar Galatasaray'daki Yapı Kredi Kültür Merkezi'nde, pazartesi-cumartesi günleri 10.00-19.00, pazar günleri 13.00 - 18.00 saatleri arasında sergiyi gezebilecekler. 

Alâeddin'in Sihirli Lambası: Anadolu'da Selçuklu Çağı ve Sultan Alâeddin Keykubat
3 Ekim - 28 Aralık 2001
Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi

PAYLAŞ
BÜLTENİ İNDİR

Görseller