46 Yıl Sonra Bir İlk: Sanat Dünyamız Sanal Dünyada

10 Mayıs 2020

Yapı Kredi Yayınları yazarlarından videolar, sergiler, konferanslar, canlı çevrimiçi konserler... Çocuklar için hazırlanmış birbirinden zevkli oyunlar, eğlenceli deneyler ve tüm ailenin katılabileceği etkinlikler...

Koronavirüs salgını nedeniyle kapılarını bir süreliğine ziyarete kapatan Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, sanatseverleri sanat ve edebiyatla sanal dünyada buluşturmaya davet ediyor. Kurum bu ay da "Sanat Dünyamız" dergisinin Mayıs – Haziran sayısının tamamını erişime açtı. 1974'ten bu yana yayımlanan dergi, ilk kez çevrimiçi olarak okurlara sunuluyor.

Yayınlar 
Yapı Kredi Yayınları, ‘Kitap Hayattır’ sloganıyla Twitter, Facebook, Instagram hesaplarında ve YouTube kanalında kitaplarından sayfalar ve yazarlarından videolar paylaşıyor. Yapı Kredi Yayınları çocuk kitabı yazar ve çizerlerinin okurları için hazırladığı videolarda bu hafta Feridun Oral’ın hazırladığı “Bir Lokmalık Filmler” var. Hayat dolu çizgileriyle çocuklar için büyülü dünyalar yaratan FeridunOral'ın “Bir Lokmalık Filmler”i "Farklı Ama Aynı" ile devam ediyor.

Yapı  Kredi Yayınları ekibinin şu sıra okudukları kitaplardan bölümler seslendirdiği videolar ve her gün paylaşılan birbirinden zevkli oyunlar, eğlenceli deneyler ve bütün ailenin katılabileceği etkinlikler de Yapı Kredi Yayınları Instagram hesabında.

Sanat Dünyamız Dergisi Çevrimiçi Erişime Açıldı
Yapı Kredi Yayınları, “Sanat Dünyamız” dergisinin Mayıs – Haziran sayısının tamamını erişime açtı. 1974'ten bu yana yayımlanan dergi, ilk kez çevrimiçi olarak okurlara sunuluyor.

“Sanat Dünyamız” dergisi, 176. sayısında kapağına ses sanatına odaklanan Sesli İşler dosyasını taşıdı. Dosya, sesi sanatının merkezine koyan sanatçılardan sanat tarihinde sesin kullanımına uzanıyor.  Dergide ayrıca pandemi sürecinin sanata etkilerine dair yer alan yazılar içinden geçtiğimiz döneme kapsamlı bir bakış sunuluyor.  Sanat Dünyamız dergisinin Mayıs – Haziran sayısının kapağında sanatçı Cevdet Erek'in bu sayı için özel olarak hazırladığı çizimi var.

Dergiye bu link’ten ulaşabilirsiniz... 

Sergi                                                 
Belçika Ku Leuven Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Luc Sels, 12 Mayıs Salı günü Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Twitter, Facebook ve Instagram sayfalarında disiplinler arası bir araştırma macerası olan “Bir Zamanlar Toroslar'da: Sagalassos” sergisini anlatıyor. 15 Mayıs Cuma günü Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Twitter, Facebook ve Instagram sayfalarında “Bir Zamanlar Toroslar'da: Sagalassos” sergisi için çekilen drone görüntüleri ile bu nefes kesici antik kentin güzelliği gözler önüne seriliyor.

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, şu ana kadar “Bir Zamanlar Toroslar'da: Sagalassos”, “Hoşgeldin Gazi”, “Turhan Selçuk Retrospektifi”, “Tombak”, “Orhan Pamuk ‘Balkon’” ve “İlhan Berk 100 Yaşında”  gibi ses getiren sergilerinin üç boyutlu sanal turlarını sanatseverlere açtı.

Etkinlik 
Nahid Sırrı Örik (1895-1960) edebiyattan resme, tiyatrodan tarihe uzanan geniş bir alanda birbirinden değerli eserler ortaya koymuş bir yazarımız. “kitap-lık” dergisi, ölümünün 60. yıl dönümü vesilesiyle Ocak-Şubat sayısında Nahid Sırrı’yı kapsamlı bir dosyayla ele almıştı. Dosyaya katkıda bulunan Bahriye Çeri, Hasan Bülent Kahraman, Nilgün Firidinoğlu, Serdar Soydan ve derginin editörü/yazar Murat Yalçın, 13 Mayıs Çarşamba günü Yapı Kredi Kültür Sanat’ın YouTube kanalında kültür tarihimizin bu önemli kişiliğini anmak üzere  bir araya geliyorlar.

Konser
“Çok sevdiğimiz bir şarkıcının sesini duymak gibidir bir yazarın sesini duymak” der Murathan Mungan. Ve kendi metinlerinde çok sevdiği şarkıcıların, şarkıların, bestekâların, güfte yazarlarının sesini sık sık duyurur. Medeni Aziz Efendi, Sevim Şengül, Nikoğos Ağa, Şevki Bey onun eserlerinde karşımıza çıkan bestecilerden bazılarıdır. Edebiyatımızın usta isimlerinin eserleriyle klasik Türk müziğini bir araya getiren Harf’ten ve Nota’dan başlıklı dinleti dizisinin bu programında, işte bu şarkıları dinleyeceğiz. Konser 16 Mayıs Cumartesi saat 17:00’da YouTube kanalında.

Yapı Kredi Kültür Sanat  Yayıncılık Sosyal Medya Hesapları:
https://www.youtube.com/YapiKrediKulturSanatYayincilik
https://www.facebook.com/YapiKrediKulturSanat
https://twitter.com/YapiKrediKultur 
https://www.instagram.com/yapikredikultursanat 

https://www.facebook.com/YapiKrediYayinlari/
https://twitter.com/YKYHaber
https://www.instagram.com/yapikrediyayinlari/
https://www.youtube.com/YapiKrediKulturSanatYayincilik

3D sergi turu için

Online alışveriş için

 

PAYLAŞ
BÜLTENİ İNDİR