Kör Baykuş (Resimli Özel Baskı)

PAYLAŞ
SATIN AL YORUM YAZ
Kitap Akrabalıkları

Sâdık Hidâyet’in Kör Baykuş romanının resimli özel baskısı Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı. Behçet Necatigil’in çevirdiği romanı Hemad Javadzade resimledi.

Hemad Javadzade, 1984 yılında İran’da doğdu. İstanbul’da yaşayan sanatçı grafik tasarım bölümünü bitirdikten sonra profesyonel kariyerine 2001’de ilk kişisel sergisiyle başladı. Birçok ulusal yarışmada resim heykel ve grafik dallarında ödüle layık görüldü. Beş kişisel sergi açtı ve aralarında Mamut Art Project’in de olduğu 10’dan fazla karma sergiye katıldı.

“Kör Baykuş” hem yazarıyla, çevirmeniyle, hem çağdaş İran edebiyatıyla ama daha da önemlisi dünya edebiyatının modern klasikleriyle bütünleşmiş eşsiz kitaplardandır. Avrupa modernizmini İran edebiyatına taşırken, Behçet Necatigil’in şiirsel Türkçesi sayesinde, kırk yıldır bizim edebiyatımıza da örnek olmuştur; okurumuzun çağdaş İran edebiyatına ilgisini tek başına canlı tutmuştur.

Sâdık Hidâyet ile Behçet Necatigil’e bu baskıda Hemad Javadzade de katılıyor. “Kör Baykuş”un yarattığı dünya, Türkiye’de yaşayan genç sanatçı Javadzade’nin çizimleriyle, fantastik bir boyut kazanıyor.

Bazı kitaplar vardır yazarıyla, çevirmeniyle bütünleşir; bazı kitaplar vardır yazıldığı dilin, bağlı olduğu kültürün edebiyatıyla bütünleşir. “Kör Baykuş” hem yazarıyla, çevirmeniyle, hem çağdaş İran edebiyatıyla ama daha da önemlisi dünya edebiyatının modern klasikleriyle bütünleşmiş eşsiz kitaplardandır.

“Kör Baykuş” Avrupa modernizmini İran edebiyatına taşırken, Behçet Necatigil’in şiirsel Türkçesi sayesinde, kırk yıldır bizim edebiyatımıza da örnek olmuştur; okurumuzun çağdaş İran edebiyatına ilgisini tek başına canlı tutmuştur.

Yapıtları 1995 yılından sonra Mehmet Kanar’ın Farsçadan çevirileriyle Yapı Kredi Yayınları’nda yayımlanan Sâdık Hidâyet’in “Kör Baykuş” romanı, YKY’de 2001’den beri tekrar baskılarla, artan bir ilgi görmektedir.

Sâdık Hidâyet ile Behçet Necatigil’e bu baskıda Hemad Javadzade de katılıyor. “Kör Baykuş”un yarattığı dünya, Türkiye’de yaşayan genç sanatçı Javadzade’nin çizimleriyle, fantastik bir boyut kazanıyor.

* E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır.