Soframda Bir Melek

PAYLAŞ
SATIN AL YORUM YAZ
Kitap Akrabalıkları

Şizofreni tedavisi için yıllarca akıl hastanesinde tutulan Janet Frame, gençlik dönemini karanlık deneyimlerle geçirdi. Öykü kitabının ödül kazanması sayesinde dönüşü olmayacak bir operasyondan kurtulan Frame, ileride Yeni Zelanda’nın en önemli yazarı olacaktı. Jane Campion tarafından sinemaya da uyarlanan elinizdeki kitap Janet Frame’in üç ciltlik otobiyografisini bir araya getiriyor: Çocukluk ve ilkgençlik yıllarını anlattığı Şimdiki-Zaman-Ülkesine, üniversite yıllarını, ardından yaşadığı olumsuz hastane deneyimini ve yazarlığa adım atışını ele aldığı Soframda Bir Melek ve Avrupa’da geçirdiği yedi yılı özetlediği Şehrin Yansımasından Gelen Elçi.

Frame kendi gerçekliğini keşfettiği yolculuğunda Yeni Zelanda’dan Londra’ya ve Avrupa’nın pek çok farklı köşesine gidip sonra yeniden evine dönüşünü anlatırken, bir kadın ve yazar olarak tüm zorluklara rağmen ayakta kalışını da benzersiz bir samimiyetle aktarıyor.

Kendi ayaklarının üzerinde durmak, dünyada var olabildiğini kendi kendisine kanıtlamak Frame’in ve yapıtının tam da ihtiyaç duyduğu şey. Yaptığı şey hayret verici, hele bunu mizah duygusuyla ve kendine acımadan yapışı daha da hayret verici.  - Susan Wood, The Washington Post.

* E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır.