Portakal Mavisi Bir Dünya

PAYLAŞ
SATIN AL YORUM YAZ
Kitap Akrabalıkları

Şiirle çizimi buluşturan Francis Combes’un tüm dünyadan çeşitli şair ve yazarlardan seçtiği şiirsel alıntılarla Selçuk Demirel’in çizimlerinden oluşan bu kitabın aslı, Fransa’da Droit de citer les poètes, La poésie s’affiche (Şairleri Alıntılama Hakkı, Şiirin İlamı) adıyla yayımlandı.

Platon şairleri kent alanından kovmak istiyordu… Oysa bugün, şiir duvar yazılarında, sokaklardaki grafitilerde ortaya çıkabildiğini görüyoruz.

İşte, Selçuk Demirel de bu ruha uygun olarak kitabın Türkçe baskısını ülkemiz şairlerinden özgürce seçtiği dizelerle zenginleştirdi, onlar için Fransızca baskıda yer alamayan yeni çizimler üretti.

Herkes bu defter-kitabı kendi bulduğu ve hoşuna giden başka alıntılarla dilediği gibi geliştirip tamamlayabilir, hatta kendi dizelerini ya da çizimlerini ekleyebilir.

Şiirle çizimi buluşturan, Francis Combes’un tüm dünyadan çeşitli şair ve yazarlardan seçtiği şiirsel alıntılarla Selçuk Demirel’in çizimlerinden oluşan bu kitabın aslı, Fransa’da “Droit de citer les poètes”, “La poésie s’affiche” (Şairleri Alıntılama Hakkı, Şiir’in İlamı adıyla yayımlandı (Le Temps des cerises, 2015).

Bu şiirsel alıntılar defterinde yer alan sözler, bir bakıma Şiirin İlamıdır, şiir için verilmiş ilanlardır.

Bu kavramın anlamını, formülünü, hatta sloganını icat edenler de zaten şairlerdir, reklam sektörü çoğu kez bunu aşırmıştır.

Kendilerine ait olana yeniden sahip çıkıp paylaşmak şairlerin hakkıdır.

Platon, şairleri kent alanından kovmak istiyordu… Oysa bugün, şiirin duvar yazılarında, metrodaki grafitilerde ortaya çıkabildiğini görüyoruz.

Şairler kente geri döndüler. Hakkıyla alıntılanıyorlar ve bizim de onları alıntılama hakkımız var.

Herkes bu defteri kendi bulduğu ve hoşuna giden başka alıntılarla dilediği gibi geliştirip tamamlayabilir, hatta kendi dizelerini ya da çizimlerini ekleyebilir.

Zaten Selçuk Demirel de, kitabın Türkçe baskısını ülkemiz şairlerinden özgürce seçtiği dizelerle zenginleştirdi, onlar için Fransızca baskıda yer alamayan yeni çizimler üretti.

* E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır.