Yıldız Ersoy Canpolat

Yıldız Ersoy Canpolat
PAYLAŞ
Hakkında

Yıldız Ersoy Canpolat Çorum’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’ndan mezun olduktan sonra Madrid Complutence Üniversitesi’nde İspanyol yazını üzerine çalışmalar yaptı. Yurda dönüşte Hacettepe Üniversitesi’nde akademik kariyere başladı, daha sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi İspanyol Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürdü. Meksika’da Colegio de Mejico’da  uzun bir süre Latin Amerika yazını ile ilgili araştırmalar yaptı.
Ankara Üniversitesi’nden emekliye ayrılan Prof. Dr. Yıldız Canpolat’ın İspanyol ve Latin Amerika yazınlarıyla ilgili çok sayıda makalesi, kitabı ve tanınmış yazarlardan yaptığı otuz kadar çevirisi vardır.

Pio Baroja’dan çevirdiği Bilgi Ağacı ile 1983 Yaşar Nabi Çeviri Ödülü’nü kazandı. İspanyol dili ve yazınının ülkemizde tanınması için yaptığı hizmetlerden dolayı 1991 yılında İspanya Kralı Juan Carlos tarafından Liyakat Nişanı ile, bir yıl sonra da Arjantin Hütümeti tarafından Latin Amerika yazını ile ilgili çalışmaları için Üstün Hizmet Nişanı ile ödüllendirildi. İspanyol yazar Luis Martin-Santos’tan çevirdiği Sessizlik Zamanı ile Kâzım Taşkent Klasik Yapıtlar Dizisi Çeviri Ödülü’ne layık görüldü.