Nursel Duruel

Nursel Duruel
PAYLAŞ
Hakkında

Nursel Duruel, İstanbul Üniversitesi Arkeoloji mezunu. 1965’te TRT’nin ilk prodüktör kadrosunda yer aldı, başta edebiyat olmak üzere çeşitli alanlarda sayısız radyo programı ve program dizisi yayınlandı. Reklam yazarlığı, ansiklopedi yazarlığı, televizyon yazarlığı ve program danışmanlığı yaptı. BRT’de (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Radyo Televizyonu) yönetici olarak görev aldı. TRT-TV-2’deki “Okudukça” programında öykü değerlendirmeleri yapıyor; yazıları ve yazarlarla söyleşileri dergilerde yayımlanıyor.

İlk kitabı Geyikler, Annem ve Almanya (1982), Akademi Kitabevi Öykü Ödülü’nü, Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazandı, Makedoncaya çevrildi. Kitaba adını veren öykü filme çekildi, İmge Öyküler dergisinin 2005’te yazarlar arasında düzenlediği “1980’den günümüze Türkçe yazılmış en beğenilen on öykü” soruşturmasında ilk sırayı aldı. Yazılı Kaya (1992) kitabındaki “Burgaç” öyküsü 1990 Yunus Nadi “Yayımlanmamış Öykü” Armağanı’nı kazandı.

Diğer Kitapları: Cemal Süreya –“Şairin Hayatı Şiire Dahil” (1995, biyografi; Feyza Perinçek’le birlikte); “Güvercin Curnatası” – Cemal Süreya ile Konuşmalar (1997, derleme); A’dan Z’ye Cemal Süreya (2003, kitap-lık dergisi eki); Muzaffer Aksoy – Bilime Adanmış Bir Ömür (2005, biyografi; Prof. Orhan Ulutin ve Prof. Çiğdem Altay’la birlikte); İnsanlar İçinde Bir İnsan - Sait Faik Hikâye Armağanı Antolojisi 1955-2007 (2007).