Thibault’lar - III

PAYLAŞ
YORUM YAZ
Kitap Akrabalıkları

1937 yılında “Thibault’lar”ın yedinci kitabı “1914 Yazı” ile Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Martin du Gard, bu nehir romanda 20. yüzyılın ilk yarısındaki bir Fransız burjuva ailesinin öyküsünü anlatır.

Birinci Dünya Savaşı Avrupa’yı büyük bir yıkıma uğratmak üzeredir. Jacques umutsuzca, savaşı engellemenin yollarını arar, barışı kurtarmayı dener, ama Jaurès’in suikasta uğramasının ardından Avrupa felakete doğru dizginsizce sürüklenmeye başlar. Jacques savaşa katılmayı reddederken, ağabeyi Antoine kabul eder. 1918 yılında cephedeki bir gaz saldırısından yaralı kurtulan Antoine tedavi süresince kardeşinin yaşama bakışını, yaşamını ve yaşamı irdelemeye koyulur...

Martin du Gard’ın sekiz kitaptan oluşan “Thibault’lar” adlı yapıtı YKY’de üç ciltte bir araya getirildi. Birinci ciltte “Gri Defter”, “Yetiştirme Yurdu”, “Güzel Günler”, “Hasta Çocuklar” ve “Sorellina”; ikinci ciltte “Babanın Ölümü” ve “1914 Yazı” (1-60. bölümler); üçüncü ciltte “1914 Yazı” (61-85. bölümler) ve “Epilog” adlı kitapları yer alıyor.

* E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır.