Etrüskler - Esrar Perdesi Kalkıyor mu?

PAYLAŞ
YORUM YAZ
Kitap Akrabalıkları

MÖ 264’te Volsinii Roma ordusunun saldırısı karşısında düştü. Yıkılıp giden, pek çok Toscana şehrinden biri değildi sadece, Etruria’nın dinsel ve siyasal başkentiydi.
İtalya topraklarında, Tiber ile Arno arasında, Apennin’ler ile Tiren denizi arasında doğmuş ilk uygarlık olan Etrüskler MÖ VII. ve VI. Yüzyılda en parlak dönemini yaşadı. Cazip ve benzersiz bu kültür Rönesans’tan itibaren merak uyandırdı. Koleksiyoncular, hükümdarlar, sanatçılar, bilginler Büyük Toscana Dukalığı’nın İlkçağ’a uzanan görkemli köklerini saptamaya çalıştı. Yavaş yavaş bilim Etrüsk esrarının perdesini kaldırmaya başladı: XVII. Yüzyıl sonunda alfabedeki harflerin çoğu yorumlanmış, binlerce çanak çömleğin Yunan kökenli olduğu en sonunda kabul edilmişti. 1820’li yıllardan beri Vulci ve Tarquinia kazılar masallara yaraşır kuyumculuk işlerini ortaya çıkardı. Freskler ‘’çifte kavalın ezgisiyle neşe içinde dans etmeyi seven’’ bir halkı açığa vurdu.
Jean-Paul Thuillier Roma’nın kökenindeki Etrüsklerin zengin tarihini araştırıyor.

Floransa’da doğan Rönesans on beşinci yüzyılda Etrüskleri yeniden keşfettiğinde Toscana’lıların atalarının onlar olduğu ileri sürüldü. Derhal Etrüsk efsanesi yaratıldı ve bu halkın kökenleri üstüne alabildiğine bir tartışma başladı. Etrüskomani’den (Etrüsk merakı ve tutkusu) Etrüskoloji’ye (Etrüsk bilimi) geçilmiş olsa da günümüz tarihçileri ve arkeologları bu uygarlığın gizemli olmadığını kabul ettirmekte hâlâ epeyce zorlanmaktadır.

* E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır.