Ayşe İnan

Ayşe İnan
PAYLAŞ
Hakkında

Ayşe İnan (1972, Ankara) H.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Anasanat Dalı’ndan 1994 yılında me­zun oldu. Birçok gazete, dergi ve yayınevinde karikatür, illüstrasyon ve grafik tasarım çalışmaları oldu. Yurtiçinde ve yurtdışında karma sergilere katıldı. Resimlediği kitaplar pek çok dilde yayımlandı. Çocuk kitapları resimlemeye devam ediyor.

Elma Kelebeği adlı kitabı, Hacettepe Üniversitesi’nde “Başarı” ödülü aldı ve T.C. Kültür Bakanlığı TEDA 2007 projesinde yurtdışı baskısı yapıldı. “Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kız’dan?” kitabı “ÇGYD 2009 Yılın En iyi Resimli Öykü Kitabı” ödülünü aldı. “Bilgi Avcıları Gizli Görevde/Beyoğlu Macerası” kitabındaki illüstrasyonla­rıyla “2011 IBBY Onur Listesi”ne seçildi. 2013’te “Annemin Çantası” IBBY Türkiye ÇGYD üyelerinin oylarıyla o yılın en beğenilen on çocuk kitabı listesinde yer aldı.

2019’da “Babamın Battaniyesi” kitabıyla Aydın Doğan Ulusal Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Başarı Ödülü aldı. 2020’de “Üç Kedi Bir Dilek” kitabıyla Makedonya’da düzenlenen Reader’s Choice Book Awards ödülüne aday oldu. 2021’de “Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kız’dan?” Kitabıyla Makedonya’da düzenlenen Reader’s Cho­ice Book Awards üçüncülük ödülünü aldı. 2022’de Orhan Veli’nin “Gün Olur” kitabına yaptığı illüstrasyon­ları kişisel bir sergide yer almıştır.