Yavuz Onar

Yavuz Onar
PAYLAŞ
Hakkında

Yavuz Onar 1945 yılında I·stanbul’da dogˆan sanatc¸ı Haydarpas¸a Lisesi’nden mezun olduktan sonra kısa bir su¨re yurtdıs¸ında bulundu. Repro Reklam Ajansı’nda go¨rev alarak fotogˆrafc¸ılıgˆa bas¸ladı. 1975 yılında Durst’un davetlisi olarak Bolzano’daki fotogˆraf seminerine katılarak Colour Specialist sertifikası aldı, Bressenone - I·talya.

U¨nlu¨ karikatu¨rist Nehar Tu¨blek’ten karikatu¨r ve grafik dersleri aldı, Tu¨blek’in yo¨n- lendirmeleriyle Tolentino, Bordighera ve Montreal yarıs¸malarına katıldı, mu¨ze albu¨m- lerinde yapıtları yer aldı. Sevgili hu¨manist arkadas¸ı Onat Kutlar ile birlikte hazırladıkları "Uygarlıgˆın Kaynaklarına Dogˆru" adlı ro¨portajın fotogˆraflarını c¸ekti. (Cumhuriyet gazetesi, 1983).

Sanatc¸ı, 40. sanat yılını CKM’de 2016 yılında ac¸tıgˆı 14. sergiyle kutladı. Karma sergilerle birlikte kis¸isel sergiler arasında 25. yıl Fotogˆraf Sergisi, I·stanbul Gu¨zel Sanatlar Galerisi ve Atatu¨rk Ku¨ltu¨r Merkezi’ndeki “Zamanı Bas¸a Sarmak” retrospektif sergisini sayabiliriz.