Yaşar Kemal’i anıyoruz: Masalların sesi, doğanın nefesi - Söyleşi

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Türk edebiyatının büyük ustası Yaşar Kemal’i yitireli altı yıl oldu. Vefatının yıl dönümü dolayısıyla düzenlediğimiz bu söyleşide, tüm eserleri YKY’den yayımlanan ustayı yine YKY’nin iki değerli yazarından, Faruk Duman ve İnan Çetin’den dinleyeceğiz. Duman ve Çetin, Yaşar Kemal’in bir yazar olarak doğayla ve masallarla kurduğu ilişkiyi tartışacaklar.

Yaşar Kemal’in yapıtında doğa, insan kadar önemli bir yer tutar; doğayı, anlattığı yaşantının bir parçası, hikâyesinin sesi, nefesi kılar usta yazar. Onun romanlarında sesi doğa kadar gür çıkan bir başka unsur da söylenceler, masallardır. Bazen halk söylencelerini yeniden yorumlar. Başka zaman, çocukluğunun masallarının düşlerinde bıraktığı renklerden yepyeni, büyüleyici bir atmosfer yaratır. İnan Çetin ve Faruk Duman, Yaşar Kemal’in doğa ve söylencelerle kurduğu bu dolaysız ilişkiden günümüze uzanan zincirin önemli birer halkası. Böylesi bir ilişki, Çetin’in özellikle “Kureyş’in Kurtları adlı öykü kitabında, Duman’ın kısa bir süre önce ikinci kitabı yayımlanan “Sus Barbatus! romanında hayli belirgin. İki yazar Yaşar Kemal’in kendileri üzerindeki etkisinden ve birbirlerinin metinleriyle Yaşar Kemal’in yapıtları arasında gördükleri akrabalıktan bahsedecekler.  

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek etkinliğe buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.