Yaşar Kemal – Yer Demir Gök Bakır - Uzak Mesafeli Yakın Okumalar

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Türk dili ve edebiyatı uzmanı Dr. Erkan Irmak’ın hazırlayıp sunduğu “Uzak Mesafeli Yakın Okumalar”ın bu ay odağında Yaşar Kemal’in "Yer Demir Gök Bakır" adlı yapıtı yer alıyor.

Pek çok yazar hayatı boyunca kişisel olanı evrensel olana dönüştürebilmenin imkânlarını bulmak için uğraşır. Yaşar Kemal’in benzersizliği, bunu hem eşsiz biçimde hem kolaylıkla başarmasında yatar. “Dağın Öte Yüzü” üçlemesinin ikinci romanı olan "Yer Demir Gök Bakır" küçük bir köyün içine düştüğü derin çıkmazı, köylülerin giderek onları içine çeken korkularını, mitlerle bezedikleri hayallerini ve gerçeğin ağır yükünü anlatır. Bu seminerde, uzun ve karanlık bir kışa yaklaşan insanlığın yeniden artan ortak kaygılarını, içinden çıkamadığımız yalnızlık duygusunu, kaçacak hiçbir yer, sığınacak hiç kimse kalmadığında yaşamın nasıl ağırlaştığını Yaşar Kemal’in Toroslar’ın uzak bir köyünden yükselttiği sese kulak vererek anlamaya çalışacağız.

“Uzak Mesafeli Yakın Okumalar” ilhamını Yapı Kredi Yayınları’nın “Modern Klasikler” başlıklı yayın dizisinden alıyor. Irmak, ayda bir kere sunduğu seminerde 19. yüzyıl sonları ve 20. yüzyılda eserler vermiş ve adları bugün dünya edebiyatı pantheonuna yazılmış yabancı yazarların ve aynı dönemlerde ürün vermiş Türk edebiyatının ustalarının eserlerini çeşitli boyutlarda ele almayı amaçlıyor.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiyi buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Youtube kanalı üzerinden izleyebilirsiniz.