Sanat Dergileri ve Hayatta Kalma Yolları - Söyleşi

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ
Yapı Kredi Yayınları tarafından iki ayda bir yayımlanan Sanat Dünyamız dergisi 50. yaşını bir dizi etkinlikle kutlamaya devam ediyor. Bu kapsamda Türkiye’de bağımsız sanat yayıncılığı yapan sanat dergilerinin editörleri, kurucuları ve genel yayın yönetmenleri buluşuyor. “Argonotlar”dan Kültigin Kağan Akbulut, “Art Unlimited”den Merve Akar Akgün, “Sanat Kritik”ten Abdullah Ezik ve “Art Dog”dan Şebnem Kırmacı Yapı Kredi Kültür Sanat Loca’ya konuk oluyor.

Sanat yayıncılığının hayatta kalma yolları ve bağımsızlık metotlarının konuşulacağı etkinlikte sürdürülebilir sanat medyası için bir tartışma alanı açılması hedefleniyor. Etkinlik Türkiye’deki dinamik sanat basınının etkisi ve okur ilişkileri üzerine de bir konuşma zemini olarak kurgulanıyor.

Sanat Dünyamız’ın 50. yılı dolayısıyla düzenlenen etkinlikler Ocak 2024’te 1. Sanat Dünyamız Film Günleri’yle başladı, yıl boyunca söyleşiler, atölyeler, buluşmalarla sürecek.
 
Argonotlar’ın kurucusu Kültigin Kağan Akbulut Boğaziçi Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler okudu. Uzun yıllar Gazete Duvar, Sanat Dünyamız başta olmak üzere birçok yayına katkıda bulundu. Susma Platformu'nda editör olarak çalıştı. Kurucu yayın yönetmeni olarak Argonotlar'da çalışmalarına devam ediyor.

Art Unlimited dergisinin genel yayın yönetmeni Merve Akar Akgün sosyoloji lisansını ve Çağdaş Sanat Sosyolojisi yüksek lisansını Paris Sorbonne Üniversitesi’nde tamamladı. Paris'te Crash Magazine, l'Interview, l'Officiel, Cahiers de Cinéma, Doolittle gibi çeşitli yayınlarda serbest editör olarak çalıştı. 2015’ten beri İstanbul merkezli beş derginin yayıncısı olan Unlimited Publications'ın genel yayın yönetmenliğini yapıyor, çağdaş sanat yazarlığı üzerine atölye çalışmaları yapıyor.

Sanat Kritik’te editör olan Abdullah Ezik’in ilk şiir kitabı Kuş Grisi 2023'te yayımlandı. Bugüne kadar birçok yazarın kitabını yayına hazırladı. Doktora eğitimine Marmara Üniversitesi, Türkiyat Enstitüsü, Yeni Türk Edebiyatı ana bilim dalında devam ediyor; Sanat Kritik’te editör, Açık Radyo ve Medyascope’da programcı, Yeditepe Üniversitesi ve FMV Işık Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.

Art Dog Istanbul dergisinin kurucusu ve genel yayın yönetmen Şebnem Kırmacı Bilkent Üniversitesi'nde İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden lisans derecesi aldı, University of North London’da İletişim ve Gazetecilik dalında yüksek lisans yaptı. Kırmacı 2004 yılında başlayıp sekiz yıl boyunca Harper's Bazaar dergisinin konular editörlüğünü yaptı ve yerli ve yabancı birçok yayına katkıda bulundu. Şebnem Kırmacı 2014 -2019 yılları arasında İstanbul Art News IAN.Chronicle'ın yayın yönetmenliğini üstlendi.

Etkinlik herkese açık ve ücretsizdir. Kapılar etkinlikten yarım saat önce açılır.