Sagalassos Kent Sınırında Bir Kült Yeri: Kaya Mabedi - Konferans - Arkeoloji Konferansı

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta açılan “Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos” sergisi kapsamında düzenlenen arkeoloji konferansları devam ediyor. Toplumsal yapısından, mimarisine, inanışlarından yemek kültürüne kadar birçok konunun ele alındığı konferanslarda Sagalassos özelinde bir antik kentte yaşamanın tüm katmanları meraklılarına sunuluyor.

Sagalassos yakınlarında bulunan Kaya Mabedi, kentin tarihi boyunca çeşitli amaçlarla kullanılan özel bir alan olmuştur. Doğal bir kaya oluşumu olarak kendiliğinden oluşmuş oyuklara sahip Kaya Kutsal Alanı’nda yapılan kazılarda ortaya çıkarılan keramik, cam, metal ve taş kaplar, kişisel süs eşya parçaları ve binlerce pişmiş toprak figürin parçası buranın, Hellenistik ve Roma İmparatorluk dönemlerinde kutsal bir yer ve popüler bir tapınma alanı olduğunu işaret etmektedir.

Süleyman Demirel Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim görevlisi ve Sagalassos Arkeolojik Araştırma Projesi üyesi arkeolog Peter Talloen, kazılardan elde edilen veriler ışığında Kaya Mabedi’ni ve burayı kullanan topluluklar hakkında bize neler söylediğini anlatacak. Talloen, Sagalassos’taki antik hayatın daha önce hiç bilinmeyen bir yönüne de bakış sunacak.

Konferans, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Youtube kanalında yayınlanacaktır.

Fotoğraf: Koray Şentürk