Rebekka Endler: “Eşyaların Patriyarkası” - Portiko Okumaları

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Portiko Okumaları, yazar Rebekka Endler’in “Eşyaların Patriyarkası” adlı kitabından okumalarla  devam ediyor.  Gazeteci ve sunucu Hazal Sipahi, kitaptan seçtiği kısımları okuyacak, ardından Rebekka Endler ile bir söyleşi gerçekleştirecek. Endler kitabında günümüz dünyasındaki eşya tasarımlarını, erkek egemen yapının etkisine dikkat çekerek inceliyor. Okuru, hem kişisel olarak kullanılan kıyafetlerde ve objelerde hem de kamusal alana yayılan ulaşım araçlarında, mimaride ve tıbbi düzenlemelerdeki patriyarkal tasarımın etkisine dair “uyanık” olmaya davet ediyor.

Tarabya Kültür Akademisi’nin değerli işbirliği ile.

Rebekka Endler Hakkında: 1984 dünyaya gelen Rebekka Endler, Köln’de bağımsız gazeteci ve yazar olarak çalışıyor. İlgi alanları olan kültür, sanat, toplum ve siyaset konularında Deutschlandradio için radyo ve podcast yayınları, “SZ Magazin” için röportajlar hazırlıyor.

Hazal Sipahi Hakkında:  Gazeteci, sunucu ve podcast yapımcısı Hazal Sipahi T24'te "Yayınlanması Kaydıyla" podcast'ini ve "Ayrık Otu" video röportaj programını, Podbee Media'da "Mental Klitoris" podcast’ini sunmaya devam ediyor. Hazal Sipahi aynı zamanda Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nin başkanı ve Gerçek Eşitlik Nerede Derneği’nin yönetim kurulu üyesidir.

Okuma ve Söyleşi Dili: Türkçe ve İngilizce

Moderatör: Hazal Sipahi
Program küratörleri : Didem Yazıcı, Burcu Çimen, Fisun Yalçınkaya

Fotoğraf: Frederike Wetzels, Emre Barut