Kütüphane Haftası Söyleşileri: “Kütüphanelerde Makerspace” - Söyleşi

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Bu yıl elli yedincisi düzenlenecek olan Kütüphane Haftası’nı, Yapı Kredi Araştırma Kütüphanesi tarafından düzenlenen bir dizi söyleşi ile kutluyoruz.

29 Mart - 4 Nisan 2021 tarihleri arasında kutlanacak Kütüphane Haftası kapsamında düzenlenen söyleşilerde; bilgiye ulaşmada en kapsamlı kaynak olma özelliğini koruyan kütüphanelerin gelişen teknoloji ve altyapı sistemlerini nasıl kullandıkları, bu hızlı dönüşüme nasıl adapte oldukları konuları uzmanları tarafından ele alınacak.

Kütüphanelerin, bilgiye ulaşmanın ve teorik çalışmaların yanı sıra günümüz gelişen teknolojik imkânlarıyla uygulamalı araştırmayı da sağlaması mekân olarak önemini daha da artırıyor. Bilgi akışını sağlamaya yönelik teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek destek veren kütüphaneler, bu teknolojileri herkesin kullanımına açarak, misyonlarını her koşulda gerçekleştirmeye devam etmektedirler. Bu gelişmelerden biri olarak, dünya çapında yaygınlaşan Makerspace hareketi kütüphanelerde yerini almaya başladı.  

Yapı Kredi Araştırma Kütüphanesi Yöneticisi Yaşar Kaya’nın moderatörlüğünde düzenlenecek söyleşilerin bu bölümünde, Sabancı Üniversitesi’nden Mine Akkurt Bilgi Merkezi bünyesinde kurulan Makerspace alanını anlatarak kütüphanelerde makerspace konusunu ele alacak.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.