Kerem Eksen - Uyku Krallığı: Yazı, Ses, Müzik - Portiko Okumaları

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Son romanı “Ölümden Uzak Bir Yer”le 2023 Attila İlhan Roman Ödülü’nün sahibi olan Kerem Eksen, yeni baskısı bu yıl içinde Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan ikinci romanı “Uyku Krallığı”yla Portiko okumalarına konuk oluyor. Kerem Eksen bu buluşmada Uyku Krallığı’ndan seçtiği pasajları, romanın yazım sürecinde dinlediği ve metindeki atmosferin oluşumunda rol oynadığını düşündüğü bazı müzik parçaları eşliğinde okuyacak. Etkinliğin moderatörlüğünü yazarın YKY’deki editörü Darmin Hadzibegoviç üstlenecek ve Kerem Eksen’le Uyku Krallığı’nın içeriğinde ve yazılış sürecinde müziğin oynadığı rol ve romanın başat temalarından tarih ve melankoli üzerine konuşacak. İlk kez 2017’de okurla buluşmuş olan “Uyku Krallığı”, tarihçi ve eski şair kahramanı Fikret’in “Biz buraya nasıl geldik?” sorusunun peşinde çıktığı arayışın kâh komik kâh hüzünlü hikâyesini anlatıyor.

Gençlik düşlerinden uzak düşmüş tarihçi Fikret bir pazar günü evinde hasta yatıyor. İstanbul’un birçok mahallesi ve ülkenin birçok şehri isyanların ateşiyle kasıp kavrulurken, Fikret geçmişin hayaletlerinin arasında buluyor kendini: Üniversite yıllarında tutkuyla çıkarılan bir şiir dergisi, eşi Nilgün’le tanışmalarının ve ilişkilerinin hikâyesi, büyülü bir hatıra olarak kalmış bir “Amerikan Gecesi”, bitmiş dostluklar ve yaşanmamış aşklar, ölmüş ve yaşayan şairler, tarihin umursamaz akışı ve şiddeti, hayatın sıradanlığı içinde yakalanan şiirsel anlar… Hepsi Tarihçi Fikret’in ve onu hâlâ bir gölge gibi takip eden Şair Fikret Efendi’nin bulanık zihninde resmigeçit yapıyor.”

Kerem Eksen 1976 İstanbul doğumlu. Üniversitede sosyoloji ve felsefe eğitimi aldıktan sonra doktorasını “Trajik Hata ve Augustinusçu Ahlak” başlıklı teziyle 2010’da tamamladı. Bu esnada yoğun olarak tiyatroyla uğraştı, Fransızca ve İngilizceden çeviriler yaptı. 2011’den bu yana İstanbul Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak felsefe dersleri vermekte, ayrıca “Express” dergisine ve “1+1 Express” internet sitesine katkı sunmaktadır. Emre Ayvaz’la birlikte hazırladığı "Gustave Flaubert'den Mektuplar" başlıklı podcast dizisi de bu sitenin yayınları arasında yer almaktadır.
Kitapları: “Buradayız” (roman, Alef Yayınları, 2013; Everest Yayınları, 2020); “Uyku Krallığı” (roman, Everest Yayınları, 2017; YKY, 2023), “Ölümden Uzak Bir Yer” (roman, YKY, 2022).

Darmin Hadzibegoviç 1987 doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı okudu. Helen Garner’ın “Çocuklar İçin Bach” ve “Benim Katı Yüreğim” adlı kitaplarını çevirdi. Yapı Kredi Yayınları’nda kitap editörlüğü yapıyor.

Moderatör: Darmin Hadzibegoviç
Küratörler: Didem Yazıcı, Burcu Çimen, Fisun Yalçınkaya
Fotoğraf: Koray Şentürk