İstanbul’un Ulysses’i - “9/8fight41: hepimiz için 9/8'lik bir dövüş” - Film gösterimi

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

“İstanbul’un Ulysses’i” etkinliklerinin Yapı Kredi Kültür Sanat’ta gerçekleşecek programında bir arada yaşamak, barınma hakkı, ayrımcılık ve adalet temalı iki film gösterilecek. 10 Haziran 2023 Perşembe günü saat 16:00 ve 18:00’de Loca’da gösterilecek olan “9/8fight41: hepimiz için 9/8'lik bir dövüş” filmi Sinti-Roma kökenli boksör Johann Rukeli Trollmann’ın (1907-1944) hikâyesinden yola çıkıyor ve yönetmen Gizem Aksu’nun Rukeli’ye duyduğu yakınlık etrafında şekilleniyor. Nazi Almanyası’nda çingene dansçısı gibi boks yaptığı gerekçesiyle ayrımcılığa uğrayan Rukeli’nin son maçında yaptığı adalet dövüşünden ilhamla yönetmen Aksu ve üç dansçı aktivist kendi adalet dövüşlerini sergiliyorlar.

İrlandalı yazar James Joyce’un başyapıtı Ulysses’in yayımlanışının 100. yılı Avrupa’nın on sekiz şehrini kapsayan “Ulysses: European Odyssey 2022-2024” projesiyle kutlanıyor. İstanbul da bu şehirlerden biri. “İstanbul’un Ulysses’i” üst başlığıyla düzenlenen etkinlikler, Ulysses romanını Nevzat Erkmen’in çevirisiyle Türkçeye ilk kazandıran yayınevinin YKY olması dolayısıyla Yapı Kredi Kültür Sanat’ta başlıyor. “İstanbul’un Ulysses’i” kapsamında Yapı Kredi Kültür Sanat’ta ayrıca “Bir Arada Olabilmek Mümkün mü?” başlıklı konuşmalar (5-6 Haziran), performans ve çocuk atölyeleri (10 Haziran) düzenlenecek.

“ULYSSES European Odyssey” projesi, romanın on sekiz bölümden oluşmasından esinlenilerek Atina, Paris, Budapeşte, Berlin, Kopenhag, İstanbul ve Dublin’in de aralarında yer aldığı on sekiz şehirde gerçekleştiriliyor. Bu on sekiz şehirdeki proje ortaklarıyla hayata geçirilen “ULYSSES European Odyssey” tasarlanırken her şehrin kendi güncel meselelerine odaklanılarak bugünün Avrupa haritasını keşfetmek amaçlandı ve bu amaçla her bir şehre romandan bir bölüm ve bu bölümle ilintili bir tema atandı. İstanbul’a “Gezen Kayalar” başlıklı 10. Bölüm ve “bir arada var olmak (co-existence)” teması verildi.

9/8fight41: hepimiz için 9/8'lik bir dövüş
Seans saatleri 16:00, 18:00 (iki seans)

Belgesel, 2022
Yönetmen, Koreograf: Gizem Aksu
Görüntü Yönetmeni: Derin Cankaya
Dansçılar: Banu Açıkdeniz, Gizem Aksu,Gizem Nalbant, Sema Semih
Müzik: Emre Malikler
29 dakika

Gösterim ücretsiz ve herkese açıktır.