Eda Gecikmez: "Dünyanın Sonundaki Mantar" - Portiko Okumaları

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Yapı Kredi Galeri, sergi programının yanı sıra sokak ve kurum arasındaki eşikte, binanın girişinde bulunan ‘portiko’ adlı mekânda yeni bir kamusal programa başlıyor. İlki 9 Ağustos Çarşamba 18:00’de gerçekleşecek Portiko Okumaları’nda sanatçı Eda Gecikmez eserlerine ilham olan ve sanatsal araştırmalarında referans verdiği "Dünyanın Sonundaki Mantar: Kapitalizm Enkazlarında Yaşam İmkânı Üzerine" isimli kitaptan seçtiği bölümleri okuyor. Amerikalı antropolog Anna Lowenhaupt Tsing’in yazdığı ve Yapı Kredi Yayınları’ndan bu ay çıkan kitap 21. yüzyılın antropoloji klasiklerinden biri.

“Uygarlığın temel ilkelerinin ötesine geçen gerçek hikâyeler anlatmanın yeni yollarını bulma vakti geldi. İnsan/Doğa ayrımından kurtulduğumuzda, tüm varlıklar yeniden hayat bulabilir, kadınlar ve erkekler dar görüşlü bir akılcılığın sınırlarına hapsolmaksızın kendilerini ifade edebilir.“

Program küratörleri: Didem Yazıcı, Burcu Çimen
Editör: Fisun Yalçınkaya

Eda Gecikmez Hakkında:
Eda Gecikmez resim, çizim, kolaj ve performans gibi mecralardan yola çıkarak, çeşitli failler aracılığıyla şekillenen, parçalanan ve yeniden üretilen bedenler ve mekânları araştırır. Feminist ve sürrealist gelenekten beslenen bir görsel dil kullanır ve tarihsel, metinsel, gündelik, mitik ve politik olanı birbirinden ayırmadan, aralarında oluşan ilişkilerin izini sürer. Gecikmez 2010’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Lisans eğitimi sırasında bir yıl İspanya Valencia Politeknik Üniversitesi San Carlos Güzel Sanatlar Fakültesi’nde eğitim gördü. 2015’te Cittadellarte – Fondazione Pistoletto, Biella, İtalya; Kultivera, Tranås, İsveç ve 2023’te ISCP, New York, ABD olmak üzere sanatçı misafir programlarına katıldı. 2016-2017 döneminde Beyrut’da, Ashkal Alwan Plastik Sanatlar Derneği’nin du¨zenlediği Home Workspace Sanat Eğitimi Programı’nı tamamladı. 2019 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden, Sanat ve Tasarım Yüksek Lisans derecesini aldı. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Bölümü’nde Sanatta Yeterlik Programı’na devam eden Gecikmez, İstanbul ve Ankara’da yaşıyor ve çalışıyor.

Fotoğraf: Deniz Koloğlu