Eda Çekil: "Bakım Sanatı Manifestosu" - Portiko Okumaları

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Portiko Okumaları, sanatçı Eda Çekil’le devam ediyor. Eda Çekil, sanatçı Mierle Laderman Ukeles’in 1969’da yazdığı Bakım Sanatı Manifestosu’na itafen "Sanat Dünyamız" dergisinin 196. sayısında Görsel Notlar serisinde kendi bakım listesini ve notlarını paylaştı. Son olarak “Bakım Haritası” adlı sergisinde kadının ev içine hapsedilen, görünmez kılınan emeğini yansıtmaya odaklanan sanatçı, pratiğinde direniş ve dayanışmayı inceliyor, görünmez olanlara usulca ve sakin bir üslupla yaklaşıyor. Sanatçı Portiko’da Bakım Sanatı Manifestosu’na dair yorumlarını, kendi kısa metnini paylaşacak ve kısa bir söyleşide soruları yanıtlayacak.

Eda Çekil Hakkında: Akademik çalışmalarını İstanbul Okan Üniversitesi’nde Doktor Öğretim Üyesi olarak sürdüren Eda Çekil, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nde lisansını, Galatasaray Üniversitesi Medya ve İletişim Çalışmaları programında yüksek lisansını tamamladı. Sanatta Yeterlik derecesini çağdaş sanatta toplumsal cinsiyet ve fotoğraf ilişkisi üzerine yazdığı teziyle aldı.

Eda Çekil’in çoğunlukla kişisel tarihinden yola çıkarak ürettiği çalışmaları, toplumsal cinsiyet ekseninde fotoğraf ve videoyu farklı malzemelerle bir araya getirir. İstanbul’daki ilk kişisel sergisi “Aile Albümü” (2021) bir iktidar aracı olarak işlev gören kutsal aile mitinin yeniden üretildiği fotoğraflarda, kadın hikayelerinin izini sürer. Mayıs 2023’te gerçekleşen “Bakım Haritası” sergisi ise kadının ev içi emeğine ve bakım işlerine görünür kılmaktadır.

Moderatör: Fisun Yalçınkaya
Küratörler: Didem Yazıcı, Burcu Çimen, Fisun Yalçınkaya
İşbirliği: Portiko x Sanat Dünyamız
Fotoğraf: Bora Ulutaş