Cansu Yıldıran: "Karanlıktaki Umut" - Portiko Okumaları

PAYLAŞ / İZLE
ÜCRETSİZ

Foto hikâyeleriyle umut veren sanatçı Cansu Yıldıran yazar Rebecca Solnit’in ‘Karanlıktaki Umut’ adlı kitabından bir seçkiyi Portiko dinleyicilerine okuyor. Rebecca Solnit, kitabında, yakın geçmişin toplumsal dokusunda filizlenen, dünyanın dört bir yanından umut veren hikâyelere odaklanıyor. Umuttan yola çıkarak eyleme, eylemden dönüşüme uzanan bu hikâyeler muhteşem olasılıkların yolunu açıyor. Etkinliğin modetörlüğünü Portiko program küratörlerinden Didem Yazıcı üstleniyor.

‘Rebecca Solnit, yaşadığımız çağın örtüntüsünde bulup derlediği umutlarla karşınıza çıkıyor ve size umudun yarın için bir garanti değil, bugün hareketi sağlayacak enerjiyi ateşleyen bir fitil olduğunu anımsatıyor.’
John Berger

Cansu Yıldıran  (1996)’ın sanat pratiği ısrarcı ve tutkulu bir ev arayışı olarak ele alınabilir. Aidiyet hissinin peşinde bu ev arayışının durakları bir beden, bir mekân, bir his, arkadaşlar veya bir topluluktur. Yıldıran, kişisel deneyimlerden yola çıkarak fotoğraf ve video aracılığıyla normatif olmayan hikâyeler ve masallar anlatmak için yola çıkar. Bunlar genellikle Cansu Yıldıran’ın kişisel merakları ve endişelerini ele alırken, sosyal hareket, tarih ve günlük yaşamdan ilham alır ve derinlemesine incelenerek katmanlar kazanır. 2018 yılında Cansu Yıldıran, World Press Photo Joop Swart Master Class'a seçildi ve 2022'de Women Photograph Proje Bursu ile ödüllendirildi. Ayrıca, 2021 All Out Fotoğraf Ödülü’nün Direniş kategorisinde birinci olarak başarı elde etti ve 2021 PH Museum Fotoğraf Bursu Ana Ödülü için kısa listede yer aldı. 2023 senesinde FOAM Talent’ı kazandı. Cansu eserlerini Selanik Fotoğraf Müzesi, Pera Müzesi, Pinakothek der Moderne, FOAM, Yapı Kredi Galeri, Salt Beyoğlu, Odunpazarı Modern Müze, Elgiz Müzesi, Leica Galeri ve Arles Fotoğraf Festivali dahil birçok müze ve fotoğraf festivalinde sergiledi. Ayrıca, fotoğraf kitapları için Kazuma Obara ve Calin Kruse gibi ünlü yayıncılarla çalışarak fotoğraf kitapları konusundaki atölyelere katıldı. İngiltere menşeli yayınevi Gost Books ile ‘Mülksüzler’ projesinin kitap yapım süreci devam ediyor.

Eserleri, Visa Pour I'Image (Visa Woman Paper) Fotoğraf Festivali, ‘British Journal of Photography’, ‘Dazed Magazine’, ‘Washington Post’ ve ‘The Guardian’ gibi prestijli yayınlarda yer aldı.

Moderatör: Didem Yazıcı
Küratörler: Didem Yazıcı, Burcu Çimen, Fisun Yalçınkaya
İşbirliği: Portiko x Tarabya Kültür Akademisi
Fotoğraf: Ezgi Çiftçi