Şehirlerin Katmanları

PAYLAŞ
SATIN AL YORUM YAZ
İçindekiler

Sanat Dünyamız dergisinin 184. sayısı yayımlandı. Dergi, bu sayısında sezonun öne çıkan sergilerinden sanat tarihinin gizli kalmış kısımlarına, popüler kültür tarihinden eleştiri yazılarına, sanatın farklı yönlerini güçlü yazılarla ele alıyor. Derginin Ajanda bölümü ise iki yeni çizimiyle birlikte Taner Ceylan’ın önerilerine emanet.

Derginin kapağında Arter’de 16 Eylül’den itibaren sergilenecek ve Candeğer Furtun’un 60 yıllık sanat yaşamını gözler önüne serecek retrospektif sergisi yer alıyor. Gencay Altay retrospektif sergi üzerine yazısında sanatçının yaşamını ve eserlerini inceliyor. Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki “Tanzimat’tan Cumhuriyet’e: Ressam Hocaların Ressam Öğrencileri” sergisi üzerine Sezen Ünlüönen’in kaleme aldığı bir eleştiri yazısı, Volkan Aslan’ın “Sağlıcakla Kal” sergisi üzerine Elif Kamışlı’nın denemesi, 3. Autostrada Bienali üzerine Çelenk Bafra’nın bir yazısı okurları bekliyor.

Eylül ayında kişisel sergileriyle izleyiciyle buluşmaya hazırlanan Ahmet Öğüt, Dorian Sarı, Selçuk Demirel’in ve Pera Müzesi’nde “Yüzleşme” sergisinin küratörlüğünü üstlenen Marcus Graf’ın söyleşileri de dergide yer buluyor. Beyrut’ta 2016’dan bu yana faaliyet gösteren sanat merkezi Dar El-Nimer’in eş direktörleri Lama Koubrously ve Maha Kobeissy ise Ebru Esra Satıcı’ya verdikleri söyleşide ‘sanatın hayatta kalma yolları’nı anlatıyor.

İlker Hepkaner yakın tarihten ‘gazinolar’ı ve eğlence kültürünün değişimini değerlendirdiği yazısıyla dergide. Derya Sayın ise Yapı Kredi Müzesi Sikke Koleksiyonu’ndan seçtiği parçalar üzerinden kadınların mitolojide ve Antik dönemdeki temsillerini sorguluyor.

Sanatçı Huo Rf her sayı iki sanatçının bir kavram üzerine söyleşisine yer verdiği Hisler / Karşılaşmalar / Kesişmeler söyleşi serisinin dördüncüsünde Neslihan Başer ve Handan Börtüçene’yi sessizlik kavramıyla buluşturuyor. Şehri bir performans alanına çeviren Remote Istanbul üzerine Şükran Çakmak’ın izlenim yazısı ise derginin +İz bölümünde.

Editörden - Fisun Yalçınkaya
Ajandada Ne Var?
Candeğer Furtun Retrospektif Sergisi - Gencay Altay
Doğu’yla Batı,Mekânla İnsan Arasında - Sezen Ünlüönen
Akan Suyla Dertleşir Gibi - Elif Kamışlı
Yolculuk Varsa Umut da Vardır - Çelenk Bafra
Peki, O Kişi Dönerse Ne Olur? - Hazel Bilgen - Dorian Sarı
Hafızaları Tazeleyen Bir Yolculuk - Rana Kelleci - Ahmet Öğüt
Orman, Roman, Kül - Uras Kızıl - Selçuk Demirel
Hangi Yana Baksam Durur Karşımda: Tu¨rkiye’de Gazinolar Tarihi Üzerine Bir Deneme - İlker Hepkaner
Ya Doğu?: Beyrut’ta Sanatın Hayatta Kalma Yolları - Ebru Esra Satıcı, Lama Koubrously, Maha Kobeissy
Sikkeler Kadınlar Hakkında Ne Anlatır? - Derya Sayın
Sessizlik Üzerine - Huo Rf, Handan Börüteçene, Neslihan Başer
Yaratıcılığın Disiplinlerarası Yaklaşımla Birleşmesi - Hatice Utkan Özden - Marcus Graf
Şehrin Performansı - Şükran Çakmak
Abone olmak için idealdergi@idealkultur.com adresine mail atabilir ya da 05559811838 - 02125288541 numaralı telefonları arayabilirsiniz.
* E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır.