Sanatın Hayatta Kalma Yolları

PAYLAŞ
SATIN AL YORUM YAZ
İçindekiler

“Sanat Dünyamız” dergisinin 181. sayısı yayımlandı. Dergi bu sayıda “Sanatın Hayatta Kalma Yolları” başlıklı dosyayı kapsamlı bir dosyayı kapağına taşıyor ve dosyada sanatın sürdürülebilme ve kendini var edebilme yöntemlerini inceliyor. Bu kapsamda Elif Kamışlı’nın sanatçı Fernando García-Dory’nin sanat pratiğine odaklandığı yazısı, Pera Müzesi’nde süren “Kristal Berraklığı” sergisine dair bir inceleme, Seda Yıldız’ın Avrupa’dan pandemi sürecinde geliştirilen yeni sergileme ve kolektif üretim biçimlerine odaklandığı yazısı, Fluxus’ın tarihini ve kendini var etme biçimini inceleyen Fırat Arapoğlu’nun yazısı, 90’lar pop müziğine odaklanan İlker Hepkaner’in yazısı dosyanın konuları arasında yer alıyor.

“Sanat Dünyamız 181”. sayısında dosyaya ek olarak çeyrek yüzyılı deviren Evin Sanat Galerisi’nden Osman Nuri İyem ve Ece Balcıoğlu’yla “25. Yılında” sergisi vesilesiyle gerçekleştirilmiş bir söyleşiye yer veriyor. Sanat tarihçi Muzaffer Karaaslan’ın Osmanlı dönemi duvar resimlerini Cordova Freres Apartmanı üzerinden incelediği bir yazısı da okurlar için sanat tarihinin gizli kalmış bir yönünü aralıyor.

Süreyyya Evren’in Açıklaya Açıklaya Sanat serisinin altıncı ve son yazısı sanat açıklamalarına odaklanan sergiyi sonlandırıyor. Bununla birlikte sanatçı Huo Rf’nin başlattığı yeni bir seri olan Hisler/Rastlantılar/Kesişmeler’in ilk söyleşisi de bu sayıda okurları bekliyor. Her sayı bir kavram üzerinden iki sanatçıyla söyleşecek olan Huo Rf’nin serisinin ilkinde Pınar Öğrenci ve Yasemin Özcan ‘kayıp’ üzerine konuşuyorlar.

Geçmiş sergilerin eleştiri, izlenim ve yorumlarına yer verilen +İz bölümünde Uras Kızıl Galeri Nev İstanbul’da yer alan karma sergi “Müstesna Kadavra”yı, Hıdır Eligüzel ise Eda Sütunç’un kişisel sergisi “Gelecek Tezgahları”nı inceliyor.

“Sanat Dünyamız”ın her sayıda bir sanatçının okumayı, izlemeyi, dinlemeyi, görmeyi planladıklarına yer verdiği Ajanda bölümünde bu sayıda sanatçı Kerem Ozan Bayraktar ajandasında yer alanları paylaşıyor.

Editörden – Fisun Yalçınkaya
Ajandada Ne Var? 
Dolaysız ve İncelikli Bir Görme Biçimi – Rana Kelleci
Yeni ve Tutarlı Bir Gerçeklik Peşinde – Özlem Altunok – Emre Hüner
Katman Katman Açılan Mazi – Ali Kayaalp
Korku Üzerine – Huo Rf- Kerem Ozan Bayraktar- Marina Papazyan
Daimi Bir Akış – Fırat Arapoğlu
Dijital Ortam ve Sergi Alanı Arasında – Burcu Dimili
Bitkilere İltifat Etmek – Fisun Yalçınkaya
Sanat Dünyası Mevcudiyet Sorunsalına Sıkıştı – Süreyyya Evren
Ah Firuze: Türkiye’de 80’ler Kitle Kültürünün Kuir Anlamları – İlker Hepkaner
Müesseseler ve İnce Şeyler – Dilek Winchester
365, 12, 4, 30, 24… Zamanı Sayarken – Onur Çimen
Ahtapot ve Tevekkül – Fatih Özgüven
Arada Kalmışlığın Olağanüstü Gerçekliği – Hatice Utkan
Çerçevenin Reddi Olarak Kuir Soyutlama – Seçil Epik
Abone olmak için idealdergi@idealkultur.com adresine mail atabilir ya da 05559811838 - 02125288541 numaralı telefonları arayabilirsiniz.
* E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır.