Sanata ve Sanatın Bağlarına Dair Her Şey

PAYLAŞ
SATIN AL YORUM YAZ
İçindekiler

“Sanat Dünyamız” dergisinin 182. sayısı yayımlandı. Dergi bu sayıda son dönem sanat üretimine yakından bakıyor ve sergi değerlendirmelerine geniş yer ayırıyor.

Derginin kapağında yazar, şair, ressam Etel Adnan’ın Pera Müzesi’nde gerçekleşen “İmkânsız Eve Dönüş” sergisine yer veriliyor. Bu sergi vesilesiyle sanatçı üzerine yazılmış kapsamlı bir yazı okurları karşılıyor. Emre Hüner, Arter’de süren kişisel sergisi “[ELEKTROİZOLASYON]: Bilinmeyen Parametre Kayıt-Dışı” hakkında Özlem Altunok’a verdiği geniş bir söyleşiyle dergide.

Mehşer’deki “Mâziyi Korumak: Sadberk Hanım Müzesi'nden Bir Seçki”, Protocinema’daki “Göze Parmak”, Depo İstanbul’daki “Tempo Incognito: Akışlar, Ritim ve Hareket Üzerine”, Mixer Arts’taki “Olağanüstü Denklikler, İnce Benzerlikler” ve Senkron, bu sayıda değerlendirmeleri detaylı olarak yer alan sergiler, etkinlikler arasında.

Eda Çekil, Şafak Şule Kemancı ve Gökçen Cabadan’ın kişisel sergileri vesilesiyle sanat pratiklerine yakından bakan birer yazı da okurları bekliyor. İlker Hepkaner ise, popüler kültür üzerinden 80’lere kuir bir bakış yönelttiği yazısıyla dergide yer alıyor.

Süreyyya Evren, geçtiğimiz sayıda sonlanan Açıklaya Açıklaya Sanat serisinin ardından bu sayıda Sarmal Senaryolar adlı serisinin ilk yazısıyla okurlarla buluşuyor.

Sanatçı Huo Rf’nin başlattığı yeni seri Hisler/Rastlantılar/Kesişmeler’in ikinci söyleşisinde ise Marina Papazyan ve Kerem Ozan Bayraktar “Korku” üzerine düşüncelerini, pratiklerinin kesiştiği noktaları anlatıyor.

“Sanat Dünyamız”ın her sayıda bir sanatçının okumayı, izlemeyi, dinlemeyi, görmeyi planladıklarına yer verdiği Ajanda bölümünde bu sayıda sanatçı İnci Eviner ajandasında yer alanları paylaşıyor.

"Sanat Dünyamız"ın bu sayısından itibaren yayın danışmanları da yenileniyor. Derginin yeni yayın danışmanları Fulya Erdemci, Güven Turan, Hera Büyüktaşçıyan, Kevser Güler, Mine Haydaroğlu ve Zeyno Pekünlü’den oluşuyor.

Editörden – Fisun Yalçınkaya
Ajandada Ne Var? 
Dolaysız ve İncelikli Bir Görme Biçimi – Rana Kelleci
Yeni ve Tutarlı Bir Gerçeklik Peşinde – Özlem Altunok – Emre Hüner
Katman Katman Açılan Mazi – Ali Kayaalp
Korku Üzerine – Huo Rf- Kerem Ozan Bayraktar- Marina Papazyan
Daimi Bir Akış – Fırat Arapoğlu
Dijital Ortam ve Sergi Alanı Arasında – Burcu Dimili
Bitkilere İltifat Etmek – Fisun Yalçınkaya
Sanat Dünyası Mevcudiyet Sorunsalına Sıkıştı – Süreyyya Evren
Ah Firuze: Türkiye’de 80’ler Kitle Kültürünün Kuir Anlamları – İlker Hepkaner
Müesseseler ve İnce Şeyler – Dilek Winchester
365, 12, 4, 30, 24… Zamanı Sayarken – Onur Çimen
Ahtapot ve Tevekkül – Fatih Özgüven
Arada Kalmışlığın Olağanüstü Gerçekliği – Hatice Utkan
Çerçevenin Reddi Olarak Kuir Soyutlama – Seçil Epik
Abone olmak için idealdergi@idealkultur.com adresine mail atabilir ya da 05559811838 - 02125288541 numaralı telefonları arayabilirsiniz.
* E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır.