Popu¨ler Olan Üzerine

PAYLAŞ
SATIN AL YORUM YAZ
İçindekiler

Sanat Dünyamız dergisinin ellinci yaşını bir dizi etkinlikle kutladığı bu yılda dergi Mayıs Haziran’da 200. sayısına ulaşmış oldu. Dergide bu özel sayı kapsamlı bir içerikle kutlanıyor. Sanat Dünyamız 200. sayısında “Güncel Sanat ve Popüler Kültür: Hem Özgürlük Hem Aşk İstiyor” başlığıyla popüler kültürün güncel sanatla olan ilişkisine odaklanıyor. Bu kapsamda dergide Stuart Hall’un “’Popüler Olan’ın Yapıbozumu Üzerine Notlar” başlıklı makalesinin çevirisine yer veriliyor. Dosyada Kaya Genç medyada kültür sanatın yerini tartıştığı denemesiyle, Sezen Ünlüönen yetişkinlik hallerinin popüler kültürdeki yerini sorguladığı yazısıyla, Zeynep Nur Ayanoğlu CANAN üzerine değerlendirmesiyle, Ebru Esra Satıcı karikatürist Cemal Nadir üzerine incelemesiyle yer alıyor. Ulya Soley, Mertcan Karakuş ve Gülce Özkara TV kültürünün sanatla kesiştiği boyutlarını yazılarında tartışırken, Alper Turan ve Hayırlı Evlat dizilerden bir seçki üzerine söyleşilerini paylaşıyorlar.

Dergi ellinci yaşını ayrıca Süreyyya Evren’in bu 50 yılda sanat dünyasından geçen tartışmalara ve eleştirinin katmanlarına baktığı yazısıyla kutluyor. Bu bölümde derginin uzun yıllar editörlüğünü üstlenen Mine Haydaroğlu basılı bir yayının günümüz dünyasındaki yerini tartıştığı bir yazı kaleme alıyor. Nil Kural ise I. Sanat Dünyamız Film Günleri’ndeki filmlerden yola çıkarak günümüz sinema eğilimlerine odaklanıyor.

Ayrıca dergide Hareket Alanı sergisi üzerine Huo Rf ile Diyaloglar: Modern Sanatçılar ve Osmanlı Geçmişi sergisi üzerine de The Met küratörlerinden Deniz Beyazıt ile yapılmış birer söyleşi yer alıyor.

Yanı sıra dergide Görsel Notlar köşesinde Okyanus Çağrı Çamcı’nın, Ajanda köşesinde ise Mert Diner’in seçkisine yer veriliyor.

Derginin serge eleştiri ve değerlendirmelerine yer verdiği +İz bölümünde ise Venedik Bienali 60. Uluslararası Sanat Sergisi değerlendirmesiyle Bengisu Çağlayan var.

Editörden - Fisun Yalçınkaya
Anma: Gülçin Aksoy - Nergis Abıyeva
Ajandada Ne Var? - İhsan Oturmak
Dresden Koleksiyonlarıyla “Konuşarak”... - Orhan Pamuk
Toplumsal Değişimin Kadın Kıyâfetleri Üzerinden Okuması - Amira Akbıyıkoğlu - Hülya Bilgi
Sanat Tarihinde Bir Aralık - Ayşe Pelin Şahin Tekinalp
Yeryüzünün Belleğini Sanatla Kazıp Çıkarmak - Zeynep Nur Ayanoğlu
Bu Dizi Gerçek Hayat Hikâyelerinden Uyarlanmıştır Uzun Soluklu Bir Hikâyenin
Orta Yerinde - Abdullah Ezik
Bir Yer Var - Sanat Dünyamız - Ekin Kano - İnci Furni - Sena Başöz - İrem Nalça
Sıradaki Şarkı - Sanat Dünyamız - Nermin Er
Görsel Notlar - Alp İşmen
Sanat ile İzleyiciler Arasındaki Yeni Uçurum - Süreyyya Evren
İstanbul’u “Gözümsemek”: İstanbul’daki Güncel İstanbul Sergileri Üzerine Notlar - Sevil Enginsoy Ekinci - Yağmur Yıldırım
Aralıklarda Bir Gezinti - Rana Kelleci - Alev Ersan
Gelgitlerin İzleri - Giovanni Giacomo Paolin - Hera Büyüktaşcıyan
Zamansız ve Mekânsız, Bir Yerde Bir Anda- Ece Balcıoğlu
Paydaşlık Arayışında - Furkan Öztekin
* E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır.