Mesafenin Politikası

PAYLAŞ
SATIN AL YORUM YAZ
İçindekiler

Sanat Dünyamız dergisinin 185. sayısı yayımlandı. Dergi, bu sayısında “Mesafenin Politikası” adlı dosyada mesafe sözcüğünün farklı anlamlarına bakan yazıları ve söyleşileri bir araya getiriyor.

Bu kapsamda dergide Sezen Ünlüönen izleyici ve sanatçı arasındaki mesafeyi ele aldığı yazısıyla yer alıyor. Begüm Özden Fırat, Berfin Atlı, Çisel Karacebe ve Suzi Asa’nın dosyada yer verilen makalesi, 2020’nin Mayıs ve Haziran aylarında yapılan saha araştırmasından yola çıkarak, sessel deneyimlerin fiziksel mesafeleri aşan niteliklerini inceliyor. İlker Hepkaner’in dosyadaki yazısı, şarkı sözlerindeki mesafelere göçün müzik üzerindeki etkisi üstünden bakıyor. Nesli Gül Durukan ise sanatçı Belit Sağ’ın göçmen kadınların pandemi deneyimlerine eğildiği eserine odaklanıyor. Hisler / Karşılaşmalar / Kesişmeler söyleşi serisinin beşincisinde sanatçılar Hale Tenger ve Gülşah Mursaloğlu ‘mesafe’ kavramının işlerine etkisini anlatıyor. Sanatçı Dilek Winchester son çalışmaları ekseninde mesafe kavramı etrafında Naz Kocadere’nin gerçekleştirdiği bir söyleşisiyle dergide yer buluyor. Elif Kamışlı “Güneye Yürüyüş” başlıklı denemesinde mesafe kavramının farklı anlamları etrafında geziniyor. Şükran Çakmak ise yazısında sahne sanatlarının mesafelerin etkisiyle değişen pratiklerine dair örnekler veriyor.

Dergide ayrıca Adorno’nun “Valéry, Proust, Müze” başlıklı makalesi dosyaya eşlik ederken, Süreyyya Evren Sarmal Senaryolar serisinin üçüncü yazısında bilinen ve bilinmeyen arasındaki açıklığa dair sorular soruyor. Derginin Ajanda bölümünde ise sanatçı Canan ajandasındaki sergi, müzik, kitap ve filmleri paylaşıyor.

Derginin geçmiş sergilerin değerlendirmelerine yer verdiği +İz bölümünde Fatih Özgüven Galeri Nev Ankara’da gerçekleşen Selim Cebeci’nin “Mogambo” sergisini değerlendiriyor. Gürçim Yılmaz ise Protocinema’nın “Bir Zamanlar Kavranamayan” sergisi üzerine Barad’ın ilişkisel ontolojisi üzerinden bir okuma yapıyor.

Editörden - Fisun Yalçınkaya
Ajandada Ne Var?
Candeğer Furtun Retrospektif Sergisi - Gencay Altay
Doğu’yla Batı,Mekânla İnsan Arasında - Sezen Ünlüönen
Akan Suyla Dertleşir Gibi - Elif Kamışlı
Yolculuk Varsa Umut da Vardır - Çelenk Bafra
Peki, O Kişi Dönerse Ne Olur? - Hazel Bilgen - Dorian Sarı
Hafızaları Tazeleyen Bir Yolculuk - Rana Kelleci - Ahmet Öğüt
Orman, Roman, Kül - Uras Kızıl - Selçuk Demirel
Hangi Yana Baksam Durur Karşımda: Tu¨rkiye’de Gazinolar Tarihi Üzerine Bir Deneme - İlker Hepkaner
Ya Doğu?: Beyrut’ta Sanatın Hayatta Kalma Yolları - Ebru Esra Satıcı, Lama Koubrously, Maha Kobeissy
Sikkeler Kadınlar Hakkında Ne Anlatır? - Derya Sayın
Sessizlik Üzerine - Huo Rf, Handan Börüteçene, Neslihan Başer
Yaratıcılığın Disiplinlerarası Yaklaşımla Birleşmesi - Hatice Utkan Özden - Marcus Graf
Şehrin Performansı - Şükran Çakmak
Abone olmak için idealdergi@idealkultur.com adresine mail atabilir ya da 05559811838 - 02125288541 numaralı telefonları arayabilirsiniz.
* E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır.