Bir Varmış Bir Yokmuş

PAYLAŞ
SATIN AL YORUM YAZ
İçindekiler

“Sanat Dünyamız”da David Hockney’den Venedik Bienali’ne

“Sanat Dünyamız” dergisi okuyucularıyla güncel sanat alanındaki son gelişmelere dair eleştiriler, denemeler ve söyleşilerle dolu 188. sayısını buluşturuyor. Mayıs Haziran sayısının ajandası bu sayı 28 Mayıs’a dek Evin Sanat Galerisi’nde “Muğlak” adlı sergisi devam eden ressam Temür Köran’a emanet.

Derginin kapağında Sabancı Müzesi’nde açılacak sergisi “Baharın Gelişi, Normandiya, 2020” ile çağımızın en önemli ressamlarından David Hockney bulunuyor. Kültigin Kağan Akbulut dergideki yazısında Hockney’nin resimlerinin günümüzde nereye denk düştüğünü inceliyor.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin açtığı “Osman Hamdi Bey Sergisi”ne dair ise Prof. Dr. Zeynep İnankur’la yapılmış bir söyleşi meraklılarını bekliyor. Bu yıl üç yıllık bir aradan sonra düzenlenen Venedik Bienali 59. Uluslararası Sanat Sergisi kapsamında açılan Türkiye Pavyonu ve ana sergiye dair bir eleştiri de dergide.

Arter’in siparişi üzerine ürettiği eseri “Io’nun Yeni Sesi” ile İstanbul’a dair akustik görüntüler yaratan Bill Fontana’nın sanatını Sair Sinan Kestelli inceliyor. Bruno Vandermeulen ve Danny Veys'in Anamed’de açılan “Geçmiş ve Şimdinin Buluşması: Fotoğrafik Bir Keşif” adlı sergisini ise Erman Ata Uncu değerlendiriyor.

Süreyyya Evren Sarmal Senaryolar yazı serisinin sonuncu yazısını kaleme alıyor. Elif Kamışlı ise Kiki Smith’ten Deniz Aktaş’a, Nikita Kadan’a uzanan bir denemeyle dergide yer buluyor. Misal Adnan Yıldız ise küratöryel pratiklere odaklanacağı Yaşayan Belgeler adlı serisinin ilk yazısıyla dergide.

Ezgi Yakın, Nursaç Sargon’la ku¨ratörlu¨ğu¨nü üstlendiği Monitor’un İzmir’de düzenlenen “Umutsuzluğun Antaios’u” isimli yeni sergisi hakkında bir söyleşisini sunuyor. İlker Hepkaner ise ödüllü belgesel Zeki Müren Hattı üzerinden bugün “sanat güneşimiz”in neler ifade ettiğini araştırıyor.

Dergide Burak Delier’e dair Ezgi Bakçay’ın bir sanatçı incelemesi, Huo Rf’nin Spot Işığı üzerine Banu Karaca’nın bir yazısı ve Ece Balcıoğlu’nun “Hayal Fanusu: Dr. Şu¨kru¨ Bozluolçay Koleksiyonu” sergisi üzerine değerlendirmesi yer alıyor. Ezgi Hamzaçebi ise “Gerçekte Olmayan Şeylerin ZihinselTahayyu¨lleri” sergisindeki eserlerin edebiyattaki yansımalarına değiniyor.

Editörden - Fisun Yalçınkaya

Ajandada Ne Var?
Baharın Gelişini Engelleyemezsiniz - Kültigin Kağan Akbulut
Mimoza Mevsimi: Prof. Dr. Zeynep İnankur ile Osman Hamdi Bey Üzerine - Derya Sayın
Evvel Zaman İçinde, Bir Sanat Tarihi Varmış - Fisun Yalçinkaya
İstanbul’un Akustik Göru¨ntu¨leri - Sair Sinan Kestelli
Şimdinin Hayaleti - Erman Ata Uncu
Hangi Boykot: Rus Sanatı ve Rus Basketbolu - Süreyyya Evren
Salyangoz Ayşegül’ün Toprağa Dönüşü - Elif Kamışlı
Bir Ağaç Gibi... - Misal Adnan Yıldız
Yavaşlamaya Dair Adımlar - Ezgi Yakın - Nursaç Sargon
Zeki Müren Hattı’ndaki Işıl Işıl Hatıralar - İlker Hepkaner
Tutkulu Bir Serüven - Ece Balcıoğlu
Bir Sergiden Edebiyat Dünyasına Yolculuk - Ezgi Hamzaçebi
Sanatta Borca ve Sorumluluğa Dair - Ezgi Bakçay
Spot Işığı - Banu Karaca

* E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır.